Amazon säljer böcker översatta med Google translate
Det har blivit rätt stor uppståndelse kring hur Internetbedragare översätter klassiska verk med Google translate och sedan säljer dem via Amazon.
"För mellan 16 och 60 kronor kan kunden blixtsnabbt ladda ner en svensk översättning av författare som William Shakespeare, Charles Dickens eller Jane Austen. Men någon större läsupplevelse väntar inte köparen av till exempel "The Return of Sherlock Holmes".
"Det var på våren år 1894 att hela London var intresserade, och den fashionabla världen bestört, genom mordet på parlamentsledamoten Ronald Adiar", börjar första stycket i klassikern från 1905." Källa Aftonbladet
Kan man sälja datorer utan innehåll och piratkopior på läkemedel, så kan man givetvis försöka sig på litteraturens klassiska verk där upphovsrätten har gått ut. Det är förmodligen olagligt. Enligt Sveriges Författarförbund kan det vara brott mot paragraf 51 i upphovsrättslagen. Verk ska inte återges på ett sådant sätt att de "kränker den andliga odlingens intresse ..." Men i så fall ska Svenska Akademien väcka talan, vilket aldrig någonsin har skett.
Nej, det är nog rätt riskfritt att blåsa litteraturälskare. Det här är nog en av e-böckernas baksidor. De är så billiga att fuskframställa, att liknande försök säkert kommer att ske igen. Frågan är vad Amazon gör för förhindra upprepningar?
Ur "Dracula" av Bram Stoker:
Jag sover inte bra, även om min säng var bekväm nog, för jag hade allehanda konstiga drömmar. Det var en hund bowling hela natten under min fönster, vilket kan ha haft något att göra med det, eller det kan ha varit paprikan, för jag var tvungen att dricka upp allt vatten i min karaff, och var fortfarande törstig.
Avdelning: Fakta Taggar: #bedragare #Google translate #klassisk litteratur
Riktigt bra läsning 2022
Vad som räknas som bra är ju givetvis subjektivt. Jag gillar framförallt fantasifyllda böcker med både spänning och djup. Gärna äventyr, men det måste vara något extra och inte bara en rad cliffhangers.
Avdelning: Skönlitteratur Taggar: #2022 #boktips


God jul
Nu är det jul igen! Julen är den mest populär högtiden i vår del av världen. Den är multikulturell med en mängd ihopslagna traditioner och berättelser. Vi har det gamla midvinterfirandet, om vilket vi nästan inte vet någonting alls, förutom att man träffades, åt och hade någon form av rit kring detta. Det vi vet är att övergången till kristendomen tycks ha gått ganska lugnt till. Biskop Mikael Mogren berättar mer här. Och man ville givetvis behålla midvinterfirandet fast med en kristen ton.
Avdelning: Klassiker Taggar: #jul #julskildringar #Jesus


Hårda paket!
Vad blir årets julklapp? Gärna med ett klimatbudskap tänker jag.
Jag vet! Kanske klister, eller lim, om man har en miljöaktivist i familjen som vill kunna limma fast sig på olika uppseendeväckande platser? Det kanske kan räknas som friskvård?
Avdelning: Barn Taggar: #miljö #rymden #klimat. sciencefiction


Prince of Thorns
Mark Lawrence har skrivit trilogin, The Broken Empire, vars första bok Prince of Thorns ger mersmak, eller kanske snarare blodsmak?
Avdelning: Fantastik Taggar: #mörker #grymhet #svärd #magi


En saga
Sjuttonårige Charlie Reade kommer till undsättning när hans granne, den buttre och hemlighetsfulle mr Bowditch, fallit och skadat sig illa. De blir vänner, men Charlie måste lova att hålla sig borta från det mystiska skjulet i trädgården. Vad är det som väntar på andra sidan skjulets tillbommade dörrar? Med hunden Radar vid sin sida ger sig Charlie ut på ett lika hisnande som skrämmande äventyr.
Avdelning: Fantastik Taggar: #saga #sjöjungfru #mystik #alkoholism


Fantasi på Bokmässan 2022
Bokmässan i Göteborg blev ett exra livligt spektakel och mycket välbesökt, förmodligen i kölvattnet av alla tidigare pandemibegränsningar. Jag var själv en av författarna som signerade nya böcker, närmare bestämt Oceanus Väktare. Det blev ett riktigt roligt minne att bära med sig!
Avdelning: Fakta Taggar: #bokmässan #Göteborg #fantastik #PeterBergting


Maktens ringar TV-serien
Maktens ringar, sägs vara världens dyraste TV-serie lanserad av Amazone Prime. Den har redan blivit både hyllad och sågad. Och även utsatt för kritik baserad på skådespelarnas etnicitet.
Avdelning: Fantastik Taggar: #rasism #Ringens Värld #Tolkien #TV-serie #Amazonprime


LitteraturMagazinet Skriv! - speciellt för alla som älskar att skriva, gillar språk och kanske har ett eget skrivprojekt i skrivbordslådan.
Följ vår skrivarskola genom att bli medlem. Diskutera idéer med andra skrivintresserade. Läs recensioner av aktuella skrivarböcker, författarintervjuer, krönikor och mer.
Välkomna till LitteraturMagazinet Skriv!
Bli medlem
|
Logga in |