
Att skriva spännande
Det finns en hel rad exempel på tekniker som författare använder för att bygga upp det här subtila vi kallar ”spänning” i en roman. Dvs att vi dras med i bokens handling och gärna vill veta vad som ska hända. Vi kan knappt lägga i från oss boken av nyfikenhet på fortsättningen. Vi bryr oss om huvudpersonernas öde.
Man appelleras av olika typer av miljöer och personskildringar. Vissa läsare har höga språkkrav och irriterar sig på slarviga författare, andra överser med detta bara historien är fängslande. Många gillar Liza Marklund, medan andra lägger ifrån sig hennes böcker med en djup suck. Smaken är helt enkelt olika.
Cliffhangers är ett medvetet sätt att avbryta historien just innan ett avgörande skede för att byta kapitel och synvinkel så att man inte genast får veta vad som ska hända. Spänningen upprätthålls genom ovissheten och läsaren får vackert vänta. Idén är att det ska locka till fortsatt läsning. Robin Hobbs fantasytegelstenar bygger i hög grad på detta.
Författaren kan också använda språket. Meningarna, de kan medvetet satsradas (egentligen borde de enligt grammatiken varit åtskilda av punkt, men i stället kommateras dem). Kafka använde sig av den tekniken för att skapa en frustrerad stämning. Meningarna kan också vara stackato-korta, onormalt korta och hela tiden punkterade där man kanske skulle önskat kommatering. Detta kan ge en känsla av hyperventilerad andnöd, att berättelsen är så spännande att författaren inte hade tid att skriva längre: Budskapet måste fram NU! Annars är det för SENT! Lee Child är en författare som gärna använder sig av ett korthugget språk.
HP Lovecraft, välkänd skräcknestor, använde sig av adjektiv för att göra berättelserna fasansfulla, namnlöst avskyvärda, drypande av gräsliga, hädiska onämnbarheter. Så där går han på och det bidrar till hans speciella stil. Han skapar en härlig skräckstämning men böckerna blir aldrig särskilt spännande. (Dock kultförklarade)
Att låta vardagen förvandlas, är ett knep som båda de ovan nämnda och många andra rysarförfattare som Stephen King tycker om. Det skenbart vardagliga bryts ned och visar sig vara något helt annat. När man rakar sig vid badrumsspegeln följer plötsligt hela ansiktet med i rakhyvelns drag… Eller, de små oskyldiga barnen är mördarmaskiner: tex John Ajvide Lindqvist, Lilla stjärna.
Hur gör jag då själv när jag skriver? Eftersom jag oftast skriver i romanform försöker jag variera stilen. Läsaren orkar inte med spänning hela tiden, det måste varvas med lugnare avsnitt som ändå genom detaljer eller intressanta relationer fångar läsaren på ett annat sätt. Jag har använt mig av vardagliga situationer så att läsaren ska kunna knyta an till berättelsen, känna igen sig i vardagsspänningen. Jag har använt mig av satsradning i kortare hektiska avsnitt, men varit försiktig med cliffhangers. Det får gärna finnas några, men spänningen ska inte enbart bygga på ovissheten, tycker jag.
Huvudkaraktärerna måste vara så intressanta att läsaren oroar sig för deras välbefinnande. Man ska gilla dem, på något sätt.
Det får finnas våld, men jag drar ned på det. Att frossa i våld förtar dess udd, gör oss avtrubbade. Jag vill inte att mina läsare ska bli avtrubbade - utan att de drabbas av dramatiken. Ofta är antydningar ännu effektivare än det detaljbeskrivna, eftersom det sätter läsarens fantasi i rörelse. Jag vill också förmedla ett underliggande budskap i det jag skriver, en ofta outtalad mening mot våld och förtryck, samhällets banala materialism som får oss att distansera oss från medmänniskans lidande. Och inte minst, barnets styrka och återupprättelse, när mörkret tycks vara kompakt.
(Viktor Kant är pseudonym för undertecknad. I min thriller Rött Kort har jag försökt att använda samtliga knep, och några till.)
Jag tror att det outtalade kan förmedla både spänning och engagemang både i det skrivna ordet och i våra verkliga liv.
Avdelning: Skriv! Taggar: #spänning #intrig #cliffhangers
Ett magiskt bibliotek

The Book That Wouldn’t Burn av Mark Lawrence
Det finns oförglömliga berättelser, och jag vågar påstå att denna är en sådan.
Förlagets text:
A boy has lived his whole life trapped within a vast library, older than empires and larger than cities. A girl has spent hers in a tiny settlement out on the Dust where nightmares stalk and no one goes. The world has never even noticed them. That's about to change.Their stories spiral around each other, across worlds and time. This is a tale of truth and lies and hearts, and the blurring of one into another. A journey on which knowledge erodes certainty, and on which, though the pen may be mightier than the sword, blood will be spilled and cities burned.
Som så ofta när genren är fantasy/science fiction så har verket inte översatts till svenska. Men om man inte har något emot att läsa på engelska så vill jag varmt rekommendera den. Berättelsen börjar ute i öknen där en ung flicka lever sitt ytterst spartanska och hårda liv. Plötsligt inträffar katastrofen och hennes by angrips av fiendevarelser som dödar alla utom en del barn som förs bort som slavar eller mat. (Det är oklart.) Det känns igen från andra berättelser, och jag suckar och funderar över hur författaren tänker förnya konceptet. Flicka kidnappas. Hur ska hon kämpa sig fram genom en värld där alla tycks vara emot henne? Please, kill your darlings ...
Men det blir ingen dussinberättelse. Istället förs vi in i en värld där ett surrealistiskt bibliotek, större än städer, spelar en avgörande roll. Människor och varelser befolkar detta förunderliga och farliga bibliotek, som för somliga är ett fängelse, men som för andra blir vägen till frihet och räddning.
Detta är en filosofisk fantastisk berättelse om livets villkor, välskriven, originell och intelligent, och det ska bli spännande att läsa författarens fortsatta verk i "The Library Trilogy".
Avdelning: Fantastik Taggar: #bibliotek #magi #tidsresor #portaler


Phantasm en kultfilm
Phantasm från 1979 (Skräck i natten). Jag hörde ett rykte att ingen skräckfilmälskare borde missa att se Phantasm, en kultrulle från 1979. Den fick dessutom uppföljare.
Avdelning: Skräck Taggar: #skräckfilm. b-film #skräck


AI-genererad litteratur

Vad är egentligen litteratur och kultur? Det är kanske den grundläggande frågan nu när det visar sig att allt fler böcker är illustrerade eller skrivan av AI. Vi har till och med exempel när författaren är AI-genererad. "Familjen Nilsson och den mystiska appen" är enligt SVT helt genererad av AI. Till och med Lova Ängsryd författaren, är påhittad av AI. (Illustrationen ovan är även den AI-genererad.)
Avdelning: Skönlitteratur Taggar: #Ai-genererad. aiböcker #konst


Mer Star Wars än Stiftelse? Stiftelsen som bok och TV-serie
Jag har just avnjutit Isaac Asimovs Stiftelsen som TV-serie. Den är producerad av David S. Goyer och Josh Friedman för Apple+
Avdelning: Fantastik Taggar: #science fiction #TV-.serie #rymden #Hari Seldon


Att redigera sin text

Det oundvikliga är här. Boken är färdig men ändå inte. Det gedigna redigeringsarbetet återstår.
Avdelning: Skönlitteratur Taggar: #skriva #författare #redigering


Piranesi

En fantastisk roman om en man utan minne. Han befinner sig på en mystisk plats bestående av stora rum och salar fyllda med statyer och sjöfåglar. Mysteriet tätnar och upplösningen är dramatisk. Mycket originell och annorlunda bok som av mig får högsta betyg.
Avdelning: Fantastik Taggar: #surrealism #mysterium


Gaimans fall?
Neil Gaiman är en världsberömd författare som skrivit manus till åtskilliga hyllade filmer och TV-serie och många romaner. Han är framför allt känd för sin översvallande fantasi och provokativa humor. Coraline, Goda omen och Amerikanska gudar finns på de flesta bibliotek och i bokhandeln. För att inte tala om serierna på Netflix oxh andra strömningstjänster.
Avdelning: Skönlitteratur Taggar: #övergrepp #sex #fantasy #TV-serier


LitteraturMagazinet Skriv! - speciellt för alla som älskar att skriva, gillar språk och kanske har ett eget skrivprojekt i skrivbordslådan.
Följ vår skrivarskola genom att bli medlem. Diskutera idéer med andra skrivintresserade. Läs recensioner av aktuella skrivarböcker, författarintervjuer, krönikor och mer.
Välkomna till LitteraturMagazinet Skriv!
Bli medlem
|
Logga in |