Mattias Lönnebos blogg 
Bibeln och krutrök

Bibeln och krutrök

Karaktärerna är sammansatta och har djup. De utvecklas och förändras, ändrar åsikt och försonas. De är inte svart-vita schabloner utan levande och intressanta"

The Jerusalem man – David Gemmell
En postapokalyptisk fantasytrilogi om Jon Shannow

Wolf in Shadow (1987) (first published as The Jerusalem Man)
The Last Guardian (1989)
Bloodstone (1994)

Samlingsvolym: The Complete Chronicles of the Jerusalem Man (1995)

Finns även som ljudböcker och seriealbum.

Efter att ha läst den första delen av Jon Shannows äventyr på engelska, så kan jag på något sätt förstå varför den inte är utgiven på svenska. Inte för att den på något sätt skulle vara dålig, tvärt om. Och postapokalyptik är ju populärt just nu. Nej, det kan eventuellt bero på att berättelserna i hög grad använder sig av kristna symboler, mytologi och bibelcitat. Det går hem i USA och i stora delar av världen, men i Sverige så är bibelkunskapen så pass låg att många av poängerna i berättelsen skulle passera förbi läsaren. Inte för att man behöver vara bibelsprängd för att gilla den här historien, men har du inga referenspunkter alls (vanligt i Sverige), så tyckte kanske förlagets marknadsavdelning att det var en för stor risktagning att låta översätta den. Jag skulle definitivt vilja kategorisera det här som kristen postapokalyptisk fantasy. (Miljön liknar ”western”.) Men den är inte kristet propagandistiskt skriven, utan utgår från författarens egna tankar och uppfattningar, precis som hos JRR Tolkien och CS Lewis. Karaktärerna är sammansatta och har djup. De utvecklas och förändras, ändrar åsikt och försonas. De är inte svart-vita schabloner utan levande och intressanta. Handlingen förs framåt med driv och spänning. Det här är inget sömnpiller!

Nedan följer förlagets beskrivning av Wolf in Shadow:
Three centuries after terrible floods drowned most of Earth's civilizations, humanity scratches for safety in a world of deadly evils. And through this world walks Jon Shannow, the Jerusalem Man. His quest is to find lost Jerusalem--and confront the world's evil, including the devil himself.

Jag rekommenderar Wolf in Shadow till alla som gillar att läsa om postapokalyptik, strider mot djävulsdyrkare. Och sist men inte minst - bibeln och rykande revolvrar!
 


Avdelning: Fantastik Taggar: #western #postapokalyptisk #kristen #bibeln
22 oktober 2019
 

Mystiska 2:an

Bok-
presentation:
Mystiska 2:an, del 1
Författar-
presentation:
Rolf Gohs

Mystiska 2:an

Jag läste mycket serier som barn. Och en som särskilt etsade sig fast var Rolf Gohs Mystiska 2:an.


Avdelning: Serier Taggar: #1970tal #RolfGohs #ungdom #realism #hbtq
Kommentera
 

Skuggan?

Bok-
presentation:
Rött Kort
Författar-
presentation:
Viktor Kant
Storpocket
Finns i lager, 100 kr

Skuggan?

Jag har semester och skriver på min kommande kriminalroman ”En mörkare skugga”.
Det är 1980-tal och ett gäng post-punk-ungdomar festar och utforskar livet tillsammans. Men något går fel, och en av dem försvinner plötsligt helt utan spår. Många år senare återfinns hans kropp och en serie händelser rullar igång som får följder som ingen av de gamla vännerna ens i sin vildaste fantasi hade kunnat förställa sig.


Avdelning: Skriv! Taggar: #deckare #skriva #1980 #fluganpåväggen
Kommentera
 

Ett magiskt bibliotek

Ett magiskt bibliotek

Detta är en filosofisk fantastisk berättelse om livets villkor, välskriven, originell och intelligent"

The Book That Wouldn’t Burn av Mark Lawrence

Det finns oförglömliga berättelser, och jag vågar påstå att denna är en sådan.

Förlagets text: 

A boy has lived his whole life trapped within a vast library, older than empires and larger than cities. A girl has spent hers in a tiny settlement out on the Dust where nightmares stalk and no one goes. The world has never even noticed them. That's about to change.Their stories spiral around each other, across worlds and time. This is a tale of truth and lies and hearts, and the blurring of one into another. A journey on which knowledge erodes certainty, and on which, though the pen may be mightier than the sword, blood will be spilled and cities burned.

Som så ofta när genren är fantasy/science fiction så har verket inte översatts till svenska. Men om man inte har något emot att läsa på engelska så vill jag varmt rekommendera den. Berättelsen börjar ute i öknen där en ung flicka lever sitt ytterst spartanska och hårda liv. Plötsligt inträffar katastrofen och hennes by angrips av fiendevarelser som dödar alla utom en del barn som förs bort som slavar eller mat. (Det är oklart.) Det känns igen från andra berättelser, och jag suckar och funderar över hur författaren tänker förnya konceptet. Flicka kidnappas. Hur ska hon kämpa sig fram genom en värld där alla tycks vara emot henne? Please, kill your darlings ... 

Men det blir ingen dussinberättelse. Istället förs vi in i en värld där ett surrealistiskt bibliotek, större än städer, spelar en avgörande roll. Människor och varelser befolkar detta förunderliga och farliga bibliotek, som för somliga är ett fängelse, men som för andra blir vägen till frihet och räddning. 

Detta är en filosofisk fantastisk berättelse om livets villkor, välskriven, originell och intelligent, och det ska bli spännande att läsa författarens fortsatta verk i "The Library Trilogy".  


Avdelning: Fantastik Taggar: #bibliotek #magi #tidsresor #portaler
Kommentera
 

Phantasm en kultfilm

Phantasm en kultfilm

Phantasm från 1979 (Skräck i natten). Jag hörde ett rykte att ingen skräckfilmälskare borde missa att se Phantasm, en kultrulle från 1979. Den fick dessutom uppföljare.


Avdelning: Skräck Taggar: #skräckfilm. b-film #skräck
Kommentera
 

AI-genererad litteratur

AI-genererad litteratur

men utan en människa i bakgrunden ... Vad blir det då? "

Vad är egentligen litteratur och kultur? Det är kanske den grundläggande frågan nu när det visar sig att allt fler böcker är illustrerade eller skrivan av AI. Vi har till och med exempel när författaren är AI-genererad. "Familjen Nilsson och den mystiska appen" är enligt SVT helt genererad av AI. Till och med Lova Ängsryd författaren, är påhittad av AI. (Illustrationen ovan är även den AI-genererad.)


Avdelning: Skönlitteratur Taggar: #Ai-genererad. aiböcker #konst
Kommentera
 

Mer Star Wars än Stiftelse? Stiftelsen som bok och TV-serie

Bok-
presentation:
Stiftelsetrilogin : Stiftelsen Stiftelsen och Imperiet Den segrand
Författar-
presentation:
Isaac Asimov

Mer Star Wars än Stiftelse? Stiftelsen som bok och TV-serie

Jag har just avnjutit Isaac Asimovs Stiftelsen som TV-serie. Den är producerad av  David S. Goyer och Josh Friedman för Apple+ 


Avdelning: Fantastik Taggar: #science fiction #TV-.serie #rymden #Hari Seldon
Kommentera
 

Att redigera sin text

Att redigera sin text

Förutom att stryka kan man behöva lägga till"

Det oundvikliga är här. Boken är färdig men ändå inte. Det gedigna redigeringsarbetet återstår.


Avdelning: Skönlitteratur Taggar: #skriva #författare #redigering
Kommentera
 LitteraturMagazinet Skriv! 

LitteraturMagazinet Skriv! - speciellt för alla som älskar att skriva, gillar språk och kanske har ett eget skrivprojekt i skrivbordslådan.

Följ vår skrivarskola genom att bli medlem. Diskutera idéer med andra skrivintresserade. Läs recensioner av aktuella skrivarböcker, författarintervjuer, krönikor och mer.

Välkomna till LitteraturMagazinet Skriv!

Bli medlem
Ditt fullständiga namn:
Din epost:
 
Logga in
Epostadress:
Lösenord:
Behöver du ett nytt lösenord? Klicka här!
 LitteraturMagazinet presenterar 

Författarblogg: Mattias Lönnebo

"Men det måste finnas ett hopp - det blir mer realistiskt"

Mattias Lönnebo är en skönlitterär författare vars utgivning innefattar flera fantasyböcker men även mer vardagliga relationsnoveller. Stilen präglas av spänning, mytologi och existentiellt djup och han vänder sig både till vuxna och yngre läsare. Vid sidan av sitt författarliv verkar han som präst i Svenska kyrkan och militärpastor.

– Det finns väldigt många ungdomsböcker som är deprimerande och mörka. Själv kan jag mycket väl tänka mig att skriva om negativa saker – men det måste finnas ett hopp. Jag menar att det är mer realistiskt, förklarar han.

Läs mer ...

Sök i bloggen

 


Glansholms Bokhandel & Antikvariat
Kundtjänst, vardagar 9-16: 070-692 50 50
LitteraturMagazinet
Redaktör: Sandra Sandström
Ansvarig utgivare: Linus Glansholm
Teknik: Framkant Media AB
Annonsera:  Framkant Media AB
Webbplatsen ligger i Framkantoch drivs av SpaceLoops CMS v.0.4.2