
En skrämmande upptäckt
Som författare och ibland även egenutgivare får man lära sig en hel del om böcker, typsnitt, inbindning osv. Antropodermisk bibliopegi, kallas det när böckerna är inbundna i människohud, a la skräckfilmen ”The Evil Dead”, eller HP Lovecrafts påhittade bok "Necronomicon". Rysansvärt och obehagligt, men förekommer sådant i verkligheten? Ja, faktiskt. Jag snubblade över nyheten att man analyserat en bok på Houghton Library, vid Harvarduniversitetet, "Des Destinées de l'âme"
”Den franske 1800-talsförfattaren Arsène Houssayes hade gett det till en av sina vänner, en bokälskande läkare. Läkaren Ludovic Bouland ska sedan ha bundit in boken med hud från en kvinnlig mentalpatient som dog i en stroke och vars kropp ingen hämtade ut för att begrava.”
CNN uppger att Bouland sedan lämnade en lapp i det exemplaret som förklarade vad han gjort.
”En bok om människans själ förtjänade att ha ett mänskligt omslag", ska han ha skrivit.
Det visade sig efter analysen att boken verkligen var inbunden med människohud.
Riktigt obehagligt och i de flestas ögon djupt oetiskt. Men olika tider har olika måttstockar på vad som är acceptabelt. Det förekom t.ex. att dagböcker och självbekännelser av avrättade kriminella bands in i deras egen hud och sedan överlämnades till släkten! Källa: CNN
Verkligheten tycks alltid överträffa dikten. Jag får hitta på något originellare till nästa skräckroman!
(Bilden ovan föreställer inte den omtalade boken)
Avdelning: Fakta Taggar: #Skräck #inbunden
Kulturpolitiken och maktens normer
Kulturpolitik är ett brett område som berör det mesta som gör livet intressant. Litteratur, musik, teater, konst, bibliotek, utbildningsinstitutioner osv.
Det har alltid varit av stor vikt för makthavare att påverka kulturen på olika sätt. I diktaturer inte minst, eftersom kulturen där ska utgöra ett legitimerande av att folkets frihet är begränsad. I Kina så är man livrädd för författare och konstnärer som uttrycker sig det minsta kritiskt mot Kommunistpartiet. I Nazityskland skulle all kultur underkastas partiets människosyn och vara arisk och antijudisk. I kriminella kretsar kan vi hitta exempel på maffiaorganisationer som är mecenater och gärna umgås med kändisar för att få glans och något slags legitimitet genom dessa. Frank Sinatra var en av dessa åtråvärda kändisar.
Avdelning: Fakta Taggar: #kulturpolitik #bidrag


Bibeln och krutrök

The Jerusalem man – David Gemmell
En postapokalyptisk fantasytrilogi om Jon Shannow
Wolf in Shadow (1987) (first published as The Jerusalem Man)
The Last Guardian (1989)
Bloodstone (1994)
Avdelning: Fantastik Taggar: #western #postapokalyptisk #kristen #bibeln


Svekets spel

När jag i våras fick reda på att Word Audio Publishing ville göra ljudbok av mitt manus så blev jag verkligen glad. Och idag har den sin premiär på streamingtjänsterna och som nedladdning, om man vill köpa den som en enskild ljudbok.
Avdelning: Spänning Taggar: #Ryssland #gatubarn #deckare #polis #svek


Lovecraft Country
Lovecraft Country av Matt Ruff
HP Lovecrafts makabra och legendariska skräck behöver knappast någon längre introduktion. Hans morbida och mörka poetiska berättelser har starkt påverkat populärkulturen.
Avdelning: Fantastik Taggar: #rasism; skräck #Lovecraft


En historisk roman som överraskar
Det har sedan Illiaden och Odyssén av Homeros, gjorts många versioner av krigen, kärleken och intrigerna i antiken. Det har skett i form av romaner, pjäser, musik och filmer. Vår fascination för den antika världen och den enorma och avgörande betydelsen den har för världen idag och vår egen historia upphör inte. Shakespeare hade den. (Antonius och Kleopatra. Julius Ceasar osv.) Och storfilmer som Troy och Gladiator och serier på Netflix finner sin publik.
Avdelning: Skönlitteratur Taggar: #Troja #Homeros #Odysseus #krig #antiken


Children of Ruin av Adrian Tchaikovsky
Uppföljaren till Children av Time var inte en besvikelse. Den brittiske författaren Adrian Tchakovsky har skrivit ännu en episk science fiction om livet och medvetandet.
För det är om livet, medvetandet och universums strävan efter allt högre komplexitet, mitt i det hotande kaoset som författarens SF-böcker handlar. Det är dråpligt, intelligent och spännande. Ättlingar till överlevarna i Children of Time, uppsnappar några signaler från ett annat solsystem. Människorna, en instans av en artificiell intelligens och människornas spindelallierade ger sig ut för att utforska. De finner en civilisation i nöd, och ett dödligt hot mot allt högre liv.
Hur skulle vattenvarelsers rymdskepp se ut? Hur kommunicerar man med helt annorlunda intelligenta varelser? Kan man finna gemensamma lösningar och uppnå förståelse när så mycket skiljer oss åt?
Författarens svar är ”Ja, om viljan finns.” Och det känns uppmuntrande i dessa tider då vi människor avsiktligt misstolkar och brunsmetar varandra i det offentliga samtalet, och blir allt mer rädd för den som har andra åsikter än vi själva.
Children of Ruin får 4,5 av 5 rymdskepp. Läs både Children of Time och Childern of Ruin. Riktigt högklassigt!
Avdelning: Fantastik Taggar: #science fiction #spindlar #rymdskepp


Stranger Things 3
Netflix serie Stranger Things gjorde stor succe när den kom 4 juli 2016. Nostalgifaktorn, de goda skådespelarinsatserna, ett välskrivet manus och intressanta karaktärer gjorde sitt. Nu har jag sett säsong tre som nyligen släppts som enligt vissa uppgifter lär bli den sista. Men för säkerhets skull fanns det ändå en slags öppning för en fortsättning i slutminuten.
Avdelning: Spänning Taggar: #strangerthings3 #netflix #tv-serier


LitteraturMagazinet Skriv! - speciellt för alla som älskar att skriva, gillar språk och kanske har ett eget skrivprojekt i skrivbordslådan.
Följ vår skrivarskola genom att bli medlem. Diskutera idéer med andra skrivintresserade. Läs recensioner av aktuella skrivarböcker, författarintervjuer, krönikor och mer.
Välkomna till LitteraturMagazinet Skriv!
Bli medlem
|
Logga in |