
Falskt dödsrykte om känd författare
Författaren Cormac McCarthy påstods vara död i ett slaganfall, och det ryktet spreds snabbt över världen via Twitter och sociala medier. Flera svenska medier hann sprida det vidare innan bluffen avslöjades.
Cormac McCarthy föddes 1933 i Providence, Rhode Island. Han är en amerikansk författare, som belönats med Pulitzerpriset för skönlitteratur. Han har skrivit romaner och manus. Mest känd för den svenska publiken är han kanske för ”No country for old men”, som också blev till en succéfilm.
Tomasso Debenedetti är känd för att skapa, och få stor spridning, för falska nyheter. På Twitterkontot gav han ut en dementi: ”Detta konto är falskt och skapat av den italienske litteraturläraren Tomasso De benedetti. McCarthy lever och mår bra.” Svt.se Denne journalist är tydligen känd för att sprida ut falska rykten. Han har tidigare tagit livet av Fidel Castro, Mikhail Gorbachev and Påven Benedict XVI och författarinnan Rowling!
Varför, håller han på med sådant här? Kan man verkligen fråga sig. Allt för att få uppmärksamhet? Han menar att han gör det för att visa hur opålitliga sociala medier som Twitter är. Twitter har blivit en nyhetskanal, den minst pålitliga i världen, säger han. ”Journalister borde vara noggrannare och undersöka sina källor bättre.”
Han ångrar inte sina tilltag utan vill se hur långt det kan gå.
Visst kan det vara intressant att sprida denna typ av falska nyheter. Jag tycker dock att det sker på ett hänsynslöst sätt när det handlar om att göra det på andra människors bekostnad. Att få läsa påståendet om sin egen död, det är nog inte så roligt. Släktingar och vänner till den påstått döda, kan dessutom chockas i onödan. Även kända människor är just människor. Att sprida lögner är dessutom oftast moraliskt tveksamt även om det inte skulle handla om människor. Spara det till första April.
Det som är kritik mot mediers godtrogenhet blir samtidigt en hänsynslös lek med människors känslor. Det måste finnas bättre sätt att medvetandegöra journalister om vikten att kontrollera sina källor.
Avdelning: Fakta Taggar: #bluff #nyheter #journalistik #yttrandefrihet
Ett magiskt bibliotek

The Book That Wouldn’t Burn av Mark Lawrence
Det finns oförglömliga berättelser, och jag vågar påstå att denna är en sådan.
Förlagets text:
A boy has lived his whole life trapped within a vast library, older than empires and larger than cities. A girl has spent hers in a tiny settlement out on the Dust where nightmares stalk and no one goes. The world has never even noticed them. That's about to change.Their stories spiral around each other, across worlds and time. This is a tale of truth and lies and hearts, and the blurring of one into another. A journey on which knowledge erodes certainty, and on which, though the pen may be mightier than the sword, blood will be spilled and cities burned.
Som så ofta när genren är fantasy/science fiction så har verket inte översatts till svenska. Men om man inte har något emot att läsa på engelska så vill jag varmt rekommendera den. Berättelsen börjar ute i öknen där en ung flicka lever sitt ytterst spartanska och hårda liv. Plötsligt inträffar katastrofen och hennes by angrips av fiendevarelser som dödar alla utom en del barn som förs bort som slavar eller mat. (Det är oklart.) Det känns igen från andra berättelser, och jag suckar och funderar över hur författaren tänker förnya konceptet. Flicka kidnappas. Hur ska hon kämpa sig fram genom en värld där alla tycks vara emot henne? Please, kill your darlings ...
Men det blir ingen dussinberättelse. Istället förs vi in i en värld där ett surrealistiskt bibliotek, större än städer, spelar en avgörande roll. Människor och varelser befolkar detta förunderliga och farliga bibliotek, som för somliga är ett fängelse, men som för andra blir vägen till frihet och räddning.
Detta är en filosofisk fantastisk berättelse om livets villkor, välskriven, originell och intelligent, och det ska bli spännande att läsa författarens fortsatta verk i "The Library Trilogy".
Avdelning: Fantastik Taggar: #bibliotek #magi #tidsresor #portaler


Phantasm en kultfilm
Phantasm från 1979 (Skräck i natten). Jag hörde ett rykte att ingen skräckfilmälskare borde missa att se Phantasm, en kultrulle från 1979. Den fick dessutom uppföljare.
Avdelning: Skräck Taggar: #skräckfilm. b-film #skräck


AI-genererad litteratur

Vad är egentligen litteratur och kultur? Det är kanske den grundläggande frågan nu när det visar sig att allt fler böcker är illustrerade eller skrivan av AI. Vi har till och med exempel när författaren är AI-genererad. "Familjen Nilsson och den mystiska appen" är enligt SVT helt genererad av AI. Till och med Lova Ängsryd författaren, är påhittad av AI. (Illustrationen ovan är även den AI-genererad.)
Avdelning: Skönlitteratur Taggar: #Ai-genererad. aiböcker #konst


Mer Star Wars än Stiftelse? Stiftelsen som bok och TV-serie
Jag har just avnjutit Isaac Asimovs Stiftelsen som TV-serie. Den är producerad av David S. Goyer och Josh Friedman för Apple+
Avdelning: Fantastik Taggar: #science fiction #TV-.serie #rymden #Hari Seldon


Att redigera sin text

Det oundvikliga är här. Boken är färdig men ändå inte. Det gedigna redigeringsarbetet återstår.
Avdelning: Skönlitteratur Taggar: #skriva #författare #redigering


Piranesi

En fantastisk roman om en man utan minne. Han befinner sig på en mystisk plats bestående av stora rum och salar fyllda med statyer och sjöfåglar. Mysteriet tätnar och upplösningen är dramatisk. Mycket originell och annorlunda bok som av mig får högsta betyg.
Avdelning: Fantastik Taggar: #surrealism #mysterium


Gaimans fall?
Neil Gaiman är en världsberömd författare som skrivit manus till åtskilliga hyllade filmer och TV-serie och många romaner. Han är framför allt känd för sin översvallande fantasi och provokativa humor. Coraline, Goda omen och Amerikanska gudar finns på de flesta bibliotek och i bokhandeln. För att inte tala om serierna på Netflix oxh andra strömningstjänster.
Avdelning: Skönlitteratur Taggar: #övergrepp #sex #fantasy #TV-serier


LitteraturMagazinet Skriv! - speciellt för alla som älskar att skriva, gillar språk och kanske har ett eget skrivprojekt i skrivbordslådan.
Följ vår skrivarskola genom att bli medlem. Diskutera idéer med andra skrivintresserade. Läs recensioner av aktuella skrivarböcker, författarintervjuer, krönikor och mer.
Välkomna till LitteraturMagazinet Skriv!
Bli medlem
|
Logga in |