Fantasyklassikern – Elidor det gyllene landet av Alan Garner
Engelsk utgivning 1965 - Svensk utgivning 1971
Det är 1972. Jag är åtta år gammal och lyssnar till sommarlovsföljetongen på P1. ”Lovteatern ger ”Elidor och det gyllene landet” Vi ska packa in oss i den lilla folkvagnen, åka och bada och jag är oerhört frustrerad! Jag vill ju höra nästa avsnitt! Det löser sig genom att vi tar med en radio (vi hade ingen bilstereo) och jag rattar in kanalerna frenetiskt för att inte missa alltför mycket. Så bra var det.(Tyckte jag då, och jag hoppas att SR släpper den till sitt arkiv någon gång i framtiden)
Många år senare läser jag Ying Toijer Nilssons standardverk ”Fantasins underland”. Där tar hon bland annat upp Elidor i en givande analys. Jag inser plötsligt att jag måste läsa denna min barndoms skimrande sommarsaga.
Besviket konstaterar jag att denna bok inte längre finns i handeln på svenska, dock finns den tillgänglig på antikvariat och det är där jag hittat min ”pärla”. Den är påkostat tryckt och inbunden från Berghs förlag 1987 och har till och med ett litet tygband (likt en psalmbok) som extra finess.
Jag börjar läsa och inser, trots den inte helt perfekta översättningen och att språket är lite gammalmodigt i vissa slanguttryck (Inte så underligt), att den är lysande bra. Jag pustar ut, för det hade ju varit tråkigt om ett dåligt verk hade gett mig ett så starkt barndomsminne!
Boken är en ”urban fantasy” om några syskon som leker i ett raserat efterkrigsområde i Manchester. I en kyrkoruin finner de en port till en annan värld som de helt kort besöker. Resten av boken handlar om de skrämmande och mystiska fenomen som börjar ske i i vår värld, hur Elidor mer och mer tränger sig på. Det är mycket spännande läsning för barn. Det är välskrivet och kärnfullt. Varje avsnitt för handlingen framåt utan onödiga utvikningar. Slutet kommer abrupt och brutalt utan att författaren försöker lägga till rätta bara för att hans läsare är barn. Han litar på att de förstår och överlämnar fortsättningen till deras egen fantasi. Språket är mycket bra, även om översättningen skulle behöva moderniseras.
Det är kanske just det här jag gillar. Det är osminkat och saknar övertydlighet. Det är med sina 150 sidor, långt från våra dagars fantasytegelstenar som ofta har en hel del onödig ballast.
Jag vill verkligen rekommendera Elidor som högläsning för barn och egenläsning för ungdomar. Det är lagom mycket text och mycket spännande, och jag hoppas att den ges ut på nytt i Sverige.
Boken får vila tryggt mot ett av mina svärd.
Avdelning: Fantastik Taggar: #nostalgi #klassiker
Ett magiskt bibliotek

The Book That Wouldn’t Burn av Mark Lawrence
Det finns oförglömliga berättelser, och jag vågar påstå att denna är en sådan.
Förlagets text:
A boy has lived his whole life trapped within a vast library, older than empires and larger than cities. A girl has spent hers in a tiny settlement out on the Dust where nightmares stalk and no one goes. The world has never even noticed them. That's about to change.Their stories spiral around each other, across worlds and time. This is a tale of truth and lies and hearts, and the blurring of one into another. A journey on which knowledge erodes certainty, and on which, though the pen may be mightier than the sword, blood will be spilled and cities burned.
Som så ofta när genren är fantasy/science fiction så har verket inte översatts till svenska. Men om man inte har något emot att läsa på engelska så vill jag varmt rekommendera den. Berättelsen börjar ute i öknen där en ung flicka lever sitt ytterst spartanska och hårda liv. Plötsligt inträffar katastrofen och hennes by angrips av fiendevarelser som dödar alla utom en del barn som förs bort som slavar eller mat. (Det är oklart.) Det känns igen från andra berättelser, och jag suckar och funderar över hur författaren tänker förnya konceptet. Flicka kidnappas. Hur ska hon kämpa sig fram genom en värld där alla tycks vara emot henne? Please, kill your darlings ...
Men det blir ingen dussinberättelse. Istället förs vi in i en värld där ett surrealistiskt bibliotek, större än städer, spelar en avgörande roll. Människor och varelser befolkar detta förunderliga och farliga bibliotek, som för somliga är ett fängelse, men som för andra blir vägen till frihet och räddning.
Detta är en filosofisk fantastisk berättelse om livets villkor, välskriven, originell och intelligent, och det ska bli spännande att läsa författarens fortsatta verk i "The Library Trilogy".
Avdelning: Fantastik Taggar: #bibliotek #magi #tidsresor #portaler


Phantasm en kultfilm
Phantasm från 1979 (Skräck i natten). Jag hörde ett rykte att ingen skräckfilmälskare borde missa att se Phantasm, en kultrulle från 1979. Den fick dessutom uppföljare.
Avdelning: Skräck Taggar: #skräckfilm. b-film #skräck


AI-genererad litteratur

Vad är egentligen litteratur och kultur? Det är kanske den grundläggande frågan nu när det visar sig att allt fler böcker är illustrerade eller skrivan av AI. Vi har till och med exempel när författaren är AI-genererad. "Familjen Nilsson och den mystiska appen" är enligt SVT helt genererad av AI. Till och med Lova Ängsryd författaren, är påhittad av AI. (Illustrationen ovan är även den AI-genererad.)
Avdelning: Skönlitteratur Taggar: #Ai-genererad. aiböcker #konst


Mer Star Wars än Stiftelse? Stiftelsen som bok och TV-serie
Jag har just avnjutit Isaac Asimovs Stiftelsen som TV-serie. Den är producerad av David S. Goyer och Josh Friedman för Apple+
Avdelning: Fantastik Taggar: #science fiction #TV-.serie #rymden #Hari Seldon


Att redigera sin text

Det oundvikliga är här. Boken är färdig men ändå inte. Det gedigna redigeringsarbetet återstår.
Avdelning: Skönlitteratur Taggar: #skriva #författare #redigering


Piranesi

En fantastisk roman om en man utan minne. Han befinner sig på en mystisk plats bestående av stora rum och salar fyllda med statyer och sjöfåglar. Mysteriet tätnar och upplösningen är dramatisk. Mycket originell och annorlunda bok som av mig får högsta betyg.
Avdelning: Fantastik Taggar: #surrealism #mysterium


Gaimans fall?
Neil Gaiman är en världsberömd författare som skrivit manus till åtskilliga hyllade filmer och TV-serie och många romaner. Han är framför allt känd för sin översvallande fantasi och provokativa humor. Coraline, Goda omen och Amerikanska gudar finns på de flesta bibliotek och i bokhandeln. För att inte tala om serierna på Netflix oxh andra strömningstjänster.
Avdelning: Skönlitteratur Taggar: #övergrepp #sex #fantasy #TV-serier


LitteraturMagazinet Skriv! - speciellt för alla som älskar att skriva, gillar språk och kanske har ett eget skrivprojekt i skrivbordslådan.
Följ vår skrivarskola genom att bli medlem. Diskutera idéer med andra skrivintresserade. Läs recensioner av aktuella skrivarböcker, författarintervjuer, krönikor och mer.
Välkomna till LitteraturMagazinet Skriv!
Bli medlem
|
Logga in |