
Giftiga böcker
Det är inte bara den extremt skickliga nobelpristagerskan Aleksijevitjs böcker som ansens giftiga av förtryckarna Putin och Lukasjenko. Nej, inte ens kontroversiella aktuella böcker som den nya svenska thrillern ”Rött Kort av Viktor Kant” kan mäta sig ”Shadows from the Walls of Death” (Skuggor från dödens väggar.) I deckare har förgiftade böcker förekommit, men det finns faktiskt en alldeles äkta förlaga. En bok som rent fysiskt kan förgifta och skada sin läsare.
Shadows from the Walls of Death är skriven av Robert C. Kedzie som var en läkare under det amerikanska inbördeskriget. Han gjorde studier på det då populära färgämnet Paris-grönt, som bla förekom i moderna tapeter. Förge baserades på arsenik och visade sig ha dålig vidhäftning vid papperet. Det spred sig i luften som damm och kunde förgifta de boende. Symptom kunde vara reumatism, bronkit, viktminskning, fruktansvärd huvudvärk och för tidig död. För att sprida sitt budskap och varna för tapeterna gjorde han böcker med tapetprover och varningstexter, 100 exemplar som skickades ut till biblioteken. Minst en person förgiftades dock till följd av detta!
Giftig tapet ur boken
Strategin fungerade och Paris-grönt förbjöds som färgämne. Till slut förstördes även de flesta av hans böcker eftersom även dessa utgjorde en hälsofara. Ett fåtal exemplar är bevarade, synnerligen väl inneslutna. Ett finns på Michigans universitetsbibliotek. Personerna som ändå av någon anledning skulle vilja bläddra i den måste ha på sig plasthandskar.
Arsenik användes i kanske hälften av Michigans tapeter under större delen av 1800-talet, eftersom det var ett billigt sätt att lyfta fram grönt, samt även blandas med andra färger, som ni kan se på bilderna. Men det var inte bara i tapeter det användes. Det var populärt i råttgift, och användes till och med på mjukdjur för barn, för att förhindra spridning av löss. Det användes också i många läkemedel, smink och i några fall som tygfärgämne.
Värst av allt – arsenikpulver på marknadens grönsaker för att de inte skulle angripas av skadedjur.
Avdelning: Fakta Taggar: #gift #arsenik #förgiftning #1800-tal #USA
Stranger things 4
Så har The Duffer Brothers gjort det igen. Stranger things 4 tar vid där trean slutade. El har förlorat sina krafter, och mobbas på gymnasiet där hon inte alls känner att hon passar in. Passar hon in någonstans?
Avdelning: Skräck Taggar: #Netflix #Strangerthings4 #tv-serie


Författare i krig
Bland soldaterna som i denna stund kämpar för Ukrainas existens som nation, finns det ett stort antal frivilliga och värnpliktiga soldater. Bland dessa finns människor från alla samhällsklasser och yrken och givetvis också författare. En är Oleh Sentsov, som är känd för att ha suttit fängslad hos ryssarna eftersom han protesterade mot erövringen av hans hemprovins Krim. Han hungerstrejkade nästan till döds. 2019 fick han återvända till Ukraina vid en fångutväxling och har sedan dess varit mycket kreativ. Nu strider han i hemvärnet och har bland annat sagt: ”Vi kommer att vinna detta krig eftersom vi inte har något annat val.”
Avdelning: Fakta Taggar: #krig #Ukraina #författare #vapen


Ett rymdäventyr

Berättelsen utspelar sig på den nyupptäckta vattenplaneten Oceanus. Två barn, Florian och Zhang, får uppleva en mängd mystiska och halsbrytande äventyr, i sin kamp att skydda planeten från rovdrift och miljöförstöring. Roboten Bob, hjälper lyckligtvis till. De möter skurkar, robotar, rymdskepp och tentakler.
Avdelning: Barn Taggar: #rymdskepp #sciencefiction #tentakler #miljö #klimat


Orwells 1984 fortfarande kontroversiell
I Kina kanske 1984 anses som en tvivelaktig bok av kommunistpartiet, men du kan köpa den och läsa den. På universitet i väst borde det vara högt i tak, kan man tycka. Och en klassiker som 1984 borde vara självklar läsning i litteraturstudierna. Visserligen är boken obehaglig, har ett vuxet innehåll och många blir starkt känslomässigt berörda av den.
Avdelning: Skönlitteratur Taggar: #triggerwarning #storebror #universitet #censur


G-som i gärningsman av Sulo Karlsson, Deanne Rauscher
Det gick ett sus genom Sverige när den här boken släpptes förra året, som vill skildra det glammiga 80-talets smutsiga baksida. Den omhuldade journalisten S-profilen och regissören känd för G-som i gemenskap och Stockholmsnatt, avslöjades ha haft relationer med unga tonårspojkar som var allt annat än oskyldiga. Relationerna alltså ...
Avdelning: Fakta Taggar: #pedofil #pojkar #80-talet #Hildebrand #G #kulturman


NOS4A2
av Joe Hill King.
Stephen och Tabitha Kings son, är en framgångsrik författare som fått flera av sin verk överförda till TV. NOS4A2 eller Nosferatu, är det senaste exemplet som fått liv på kanalen Prime.
Avdelning: Skräck Taggar: #jullandet #TV #pepperkakor #nöjesfält


Lögner och kanaler
Sent omsider läser jag Scott Lynch roman, Locke Lamoras lögner. Jag har läst den engelska originalversionen från 2006. Den första i en bokserie, som kan komma att omfatta sju volymer.
Avdelning: Fantastik Taggar: #Venedig #magi


LitteraturMagazinet Skriv! - speciellt för alla som älskar att skriva, gillar språk och kanske har ett eget skrivprojekt i skrivbordslådan.
Följ vår skrivarskola genom att bli medlem. Diskutera idéer med andra skrivintresserade. Läs recensioner av aktuella skrivarböcker, författarintervjuer, krönikor och mer.
Välkomna till LitteraturMagazinet Skriv!
Bli medlem
|
Logga in |