
Intervju med Peter Bergting
Det finns ett stort intresse för bokillustrationer och omslagsdesign. Vi har nog alla åsikter om vad som utgör ett bra bokomslag. Jag intervjuar Peter Bergting för att få veta hans syn på saken.
Vill du berätta lite om dig själv? Hur började din bana som illustratör? Har du alltid tecknat? (Satt du inne på rasterna med papper och penna medan andra spelade boll?)
Jag började blygsamt men med raketfart åt Target Games med att illustrera rollspel. Sedan tog det flera år innan jag övergav den karriären och började göra serier och barnboksillustrationer. Men jag har alltid ritat och till och med fått underkänt på prov i skolan för att jag inte kunde hålla mig och ritade på provet också.
Hur blir du inspirerad?
Musik mest, sällan andra författare eller tecknare. Mitt eget skapande börjar oftast i en känsla och inte en bild.
Hur skulle du beskriva din konstnärliga stil?
Jag är påverkad av de gamla klassiska konstnärerna som Hieronymous Bosch tack vare min morfar. Men uppblandat med den fransk-belgiska skolan med Mezieres i spetsen.
LitteraturMagazinet handlar ju om böcker: Vilka av dina bokillustrationer är du särskilt nöjd med?
Mest nöjd är jag med Alvin Eldpojken, en liten bok utgiven på Ersatz förlag. (Översta bilden)
Hur tycker du att ett bra fantasybokomslag ska utformas?
Det ska vara spännande utan att avslöja för mycket. Sedan vill förlaget ofta ha något helt annat (huvudpersonen i halvfigur som tittar på läsaren).
Bild: Bröderna Lejonhjärta
Är det någon skillnad på att illustrera böcker som man själv har skrivit – eller andras?
Att illustrera mina egna böcker skiljer sig egentligen inte åt så mycket. Jag jobbar fortfarande mot ett förlag och deras önskemål om vad de vill se i boken (massor med bilder på huvudpersonerna). Skillnaden är i så fall att jag förhoppningsvis redan har en bild i huvudet av det jag vill se. Men att jag skulle ha större frihet att bryta ny mark med mina egna verk– är absolut inte säkert, mitt senaste omslag till Dark Horse i USA gick genom 12 revideringar tills min redaktör var nöjd. Jag var nöjd med den första bilden, som var poetisk och avskalad. Men förlaget måste se till så att boken säljer, och då måste man se ansikten, känslor osv för att redan med omslaget fånga läsaren.
Samma sak med skrivandet, jag har förmånen att ha fantastiska redaktörer som obarmhärtigt säger åt mig att skriva om och ställer de där svåra frågorna som "varför gör hon så här?", "måste det vara så mörkt?" som jag kanske inte alltid har svaret på när jag skriver.
Bild: Mio min Mio
Hur tycker du att klimatet och möjligheterna är för illustratörer i Sverige?
Helt okej. Det görs mycket bra böcker. Men jag har förmånen att vara etablerad. Skulle inte vilja börja om från noll i dagens klimat.
Vad har du för projekt just nu?
Två egna böcker. Eldhäxan till Semic och The Portent 2 till Dark Horse/Kartago.
Vad skulle du vilja förverkliga i framtiden?
En längre fantasyserie för vuxna som når fler än bara fantasyläsarna.
Bild: Ronja rövardotter
Även min egen fantasybok "Genom Skuggornas dal" är utformad av Peter Bergting. Verbum förlag, och jag själv är mycket nöjd med resultatet. Jag tycker att han har lyckats med att låta omslaget ge en ärlig och lockande glimt av berättelsens innehåll. Det är ett kvalitetstecken för en god illustratör.
Fakta om Peter Bergting: Född 1970 i Åmål. Han är en av Sveriges ledande fantasyillustratörer och är även författare till ungdomsböcker och seriealbum. Han är publicerad i flera länder: USA, Sverige, Norge, Danmark, Tyskland, Spanien, Frankrike och Italien.
Avdelning: Fantastik Taggar: #Peter Bergting #bokomslag #serier #illustrationer #fantasy
Riktigt bra läsning 2022
Vad som räknas som bra är ju givetvis subjektivt. Jag gillar framförallt fantasifyllda böcker med både spänning och djup. Gärna äventyr, men det måste vara något extra och inte bara en rad cliffhangers.
Avdelning: Skönlitteratur Taggar: #2022 #boktips


God jul
Nu är det jul igen! Julen är den mest populär högtiden i vår del av världen. Den är multikulturell med en mängd ihopslagna traditioner och berättelser. Vi har det gamla midvinterfirandet, om vilket vi nästan inte vet någonting alls, förutom att man träffades, åt och hade någon form av rit kring detta. Det vi vet är att övergången till kristendomen tycks ha gått ganska lugnt till. Biskop Mikael Mogren berättar mer här. Och man ville givetvis behålla midvinterfirandet fast med en kristen ton.
Avdelning: Klassiker Taggar: #jul #julskildringar #Jesus


Hårda paket!
Vad blir årets julklapp? Gärna med ett klimatbudskap tänker jag.
Jag vet! Kanske klister, eller lim, om man har en miljöaktivist i familjen som vill kunna limma fast sig på olika uppseendeväckande platser? Det kanske kan räknas som friskvård?
Avdelning: Barn Taggar: #miljö #rymden #klimat. sciencefiction


Prince of Thorns
Mark Lawrence har skrivit trilogin, The Broken Empire, vars första bok Prince of Thorns ger mersmak, eller kanske snarare blodsmak?
Avdelning: Fantastik Taggar: #mörker #grymhet #svärd #magi


En saga
Sjuttonårige Charlie Reade kommer till undsättning när hans granne, den buttre och hemlighetsfulle mr Bowditch, fallit och skadat sig illa. De blir vänner, men Charlie måste lova att hålla sig borta från det mystiska skjulet i trädgården. Vad är det som väntar på andra sidan skjulets tillbommade dörrar? Med hunden Radar vid sin sida ger sig Charlie ut på ett lika hisnande som skrämmande äventyr.
Avdelning: Fantastik Taggar: #saga #sjöjungfru #mystik #alkoholism


Fantasi på Bokmässan 2022
Bokmässan i Göteborg blev ett exra livligt spektakel och mycket välbesökt, förmodligen i kölvattnet av alla tidigare pandemibegränsningar. Jag var själv en av författarna som signerade nya böcker, närmare bestämt Oceanus Väktare. Det blev ett riktigt roligt minne att bära med sig!
Avdelning: Fakta Taggar: #bokmässan #Göteborg #fantastik #PeterBergting


Maktens ringar TV-serien
Maktens ringar, sägs vara världens dyraste TV-serie lanserad av Amazone Prime. Den har redan blivit både hyllad och sågad. Och även utsatt för kritik baserad på skådespelarnas etnicitet.
Avdelning: Fantastik Taggar: #rasism #Ringens Värld #Tolkien #TV-serie #Amazonprime


LitteraturMagazinet Skriv! - speciellt för alla som älskar att skriva, gillar språk och kanske har ett eget skrivprojekt i skrivbordslådan.
Följ vår skrivarskola genom att bli medlem. Diskutera idéer med andra skrivintresserade. Läs recensioner av aktuella skrivarböcker, författarintervjuer, krönikor och mer.
Välkomna till LitteraturMagazinet Skriv!
Bli medlem
|
Logga in |