
Läsinlärningen är ett svart hål efter kodknäckarfasen

Fyra utvecklingslinjer i läsinlärningen enligt professor Carolin Liberg
”Den första påbörjas redan i förskolan. Det som behöver göras där är att väcka intresse för att läsa och skriva, och ge barnen en grundläggande språkförståelse. Detta ska lägga grunden för allt det arbete som ska göras i senare stadier av skolan.
Den andra är kodknäckarfasen. Den innefattar förskoleklass och de första två, tre åren av grundskolan, och här ska eleverna få vidareutveckla sitt läsintresse och samtidigt lära sig att sätta ihop bokstäver till ord både när de läser och när de skriver, och kunna göra detta så automatiskt som möjligt, för att göra det möjligt att fokusera på innehållet, alltså dimensionerna funktion och deltagande. Här är vi alltså generellt ganska duktiga.
Den tredje inträder i 3:an eller 4:an och handlar om att eleverna nu kommer att möta allt längre, rena texter. Och för detta behöver de stöd i form av lässtrategier och stödstrukturer för att göra detta möjligt. Här finns alltså stora svagheter idag.
Den fjärde utvecklingslinjen innebär att lära sig att komma in i olika ämnens mer specifika språk och sätt att uttrycka sig. Det är början av att lära sig olika områdens fackspråk. Läsning sker inte bara i svenskämnet, utan överallt i skolan. All kunskapsförmedling bygger på att eleverna klarar av att läsa, och inte bara det, utan också att de lär sig behärska olika läsarter.” Källa Forskning.se
Carolin Liberg pekar på att den svenska skolan inte har haft lässtrategier för att komma förbi kodknäckarfasen, och det är ett bekymmer för all inlärning. Särskilt bekymmersamt tycker jag att det blir nu när läsningen utsätts för så stor konkurrens från annat, spel och snuttifierade sociala medier. Barnen får helt enkelt inte den ro och den träning som behövs för att orka med och ta till sig innehållet i längre texter, trots att de kan läsa.
Men det finns många positiva exempel på hur man verkligen tar itu med detta i skolan. Jag gjorde härom veckan ett författarbesök vid Gåvsta grundskola och berättade om mitt skrivande. (Det kan ni läsa om i ett tidigare blogginlägg) I Gåvstaskolan arbetar man aktivt med att få upp läs och skrivlust. Barnen har skönlitterära böcker och ett bra skolbibliotek, och morgonen börjar med en stunds läsning. Det finns ett program med pappor som kommer och berättar om sina favoritböcker, så att pojkarna ska få manliga förebilder i sitt läsande. Och så har man haft författarbesök. Dessa åtgärder har effekt. Kodknäckarfasen passeras framgångsrikt där man arbetar målmedvetet och har en strategi för att lösa problemet. Skolbibliotekets betydelse kan inte överskattas.
Avdelning: Barn Taggar: #skola #läsinlärning #böcker #pedagogik #skolbibliotek
Pojken i källaren
Pojken i källaren är en sann berättelse om en fasansfull barndom. Självbiografi av Stephen Smith. Det som är positivt är att hans liv inte blev nattsvart, utan att han kom ut på andra sidan, och fick tillbaka livslusten och kärleken igen. Mycket läsvärd.
Avdelning: Fakta Taggar: #barnhem #misshandel #pedofil #dokumentär


Lysande rymdopera, Shards of Earth

Jag har alltid varit fascinerad av science fiction, och läste redan på lågstadiet allt som gick att hitta på skolbibblan. Även om jag har gett ut ett flertal böcker så är det först i år som jag själv debuterat i SF med "Oceanus väktare" ( #Idusförlag 2022). En av nutidens främsta författare i genren heter Adrian Tchaikovsky. Han låter sig gärna inspireras av insekter och hur helt alternativa arter till däggdjur skulle kunna utveckla intelligens. Det var särskilt tydligt i Children of Time, men finns med på ett roligt sätt i Shards of Earth.
Avdelning: Fantastik Taggar: #sciencefiction #aliens #shardsofearth #rymdopera


Stranger things 4
Så har The Duffer Brothers gjort det igen. Stranger things 4 tar vid där trean slutade. El har förlorat sina krafter, och mobbas på gymnasiet där hon inte alls känner att hon passar in. Passar hon in någonstans?
Avdelning: Skräck Taggar: #Netflix #Strangerthings4 #tv-serie


Författare i krig
Bland soldaterna som i denna stund kämpar för Ukrainas existens som nation, finns det ett stort antal frivilliga och värnpliktiga soldater. Bland dessa finns människor från alla samhällsklasser och yrken och givetvis också författare. En är Oleh Sentsov, som är känd för att ha suttit fängslad hos ryssarna eftersom han protesterade mot erövringen av hans hemprovins Krim. Han hungerstrejkade nästan till döds. 2019 fick han återvända till Ukraina vid en fångutväxling och har sedan dess varit mycket kreativ. Nu strider han i hemvärnet och har bland annat sagt: ”Vi kommer att vinna detta krig eftersom vi inte har något annat val.”
Avdelning: Fakta Taggar: #krig #Ukraina #författare #vapen


Ett rymdäventyr

Berättelsen utspelar sig på den nyupptäckta vattenplaneten Oceanus. Två barn, Florian och Zhang, får uppleva en mängd mystiska och halsbrytande äventyr, i sin kamp att skydda planeten från rovdrift och miljöförstöring. Roboten Bob, hjälper lyckligtvis till. De möter skurkar, robotar, rymdskepp och tentakler.
Avdelning: Barn Taggar: #rymdskepp #sciencefiction #tentakler #miljö #klimat


Orwells 1984 fortfarande kontroversiell
I Kina kanske 1984 anses som en tvivelaktig bok av kommunistpartiet, men du kan köpa den och läsa den. På universitet i väst borde det vara högt i tak, kan man tycka. Och en klassiker som 1984 borde vara självklar läsning i litteraturstudierna. Visserligen är boken obehaglig, har ett vuxet innehåll och många blir starkt känslomässigt berörda av den.
Avdelning: Skönlitteratur Taggar: #triggerwarning #storebror #universitet #censur


G-som i gärningsman av Sulo Karlsson, Deanne Rauscher
Det gick ett sus genom Sverige när den här boken släpptes förra året, som vill skildra det glammiga 80-talets smutsiga baksida. Den omhuldade journalisten S-profilen och regissören känd för G-som i gemenskap och Stockholmsnatt, avslöjades ha haft relationer med unga tonårspojkar som var allt annat än oskyldiga. Relationerna alltså ...
Avdelning: Fakta Taggar: #pedofil #pojkar #80-talet #Hildebrand #G #kulturman


LitteraturMagazinet Skriv! - speciellt för alla som älskar att skriva, gillar språk och kanske har ett eget skrivprojekt i skrivbordslådan.
Följ vår skrivarskola genom att bli medlem. Diskutera idéer med andra skrivintresserade. Läs recensioner av aktuella skrivarböcker, författarintervjuer, krönikor och mer.
Välkomna till LitteraturMagazinet Skriv!
Bli medlem
|
Logga in |