
Lista: 10 bisarra händelser 2013 - När verkligheten överträffar dikten

Här kommer en lista på 10 lätt bisarra händelser som inträffat under 2013. Man kan konstatera att verkligheten alltid tycks öveträffa dikten. Är det någon idé att man skriver fantastik? - kan man tänka!
- Man från Indianapolis stal avlidna mentalpatienters hjärnor och sålde dem på E-bay. Huvudlöst dumt!
- En person vattenfyllde två villor tillhörande medlemmar i Jehovas vittnen, (Ängelholm) samt förgiftade en av deras trädgårdar. Domen blev fängelse. Lycka till med att fylla cellen!
- Naken man bet polishund i West valley USA. Poliserna var tvugna att ge honom elchocker för att rädda hunden. Rätt åt honom.
- Man i Ghana biten av orm som kom upp ur toaletten. Han överlevde men fick väldigt ont på ett ytterst känsligt ställe! Aj!
- En 28-årig kvinna fastnade med kroppen mellan två byggnader i ett shoppingcenter i Los Angeles. Hon fick befrias av brandkåren. Sundare diet rekommenderas.
- Var 200:e kvinna i USA har blivit gravid genom jungfrufödsel, enligt en amerikansk undersökning. Även några fäder erkände samma sak, vilket sannerligen är ett mirakel!
- Jesus visade sig i en mjukglass i Svanå utanför Skultuna. Han var tydligen god, för glassägaren åt upp honom utan att tveka.
- Svensk skådespelare som spelat skurkroller döms till fängelse för verkligt rån och övergrepp i rättssak. Men han är kanske ingen riktig skådis då han tydligen bara spelat sig själv?
- Jennifer Erixon upptäcker flärpen på Paradisasken. Nyheten delas av 22.000 på facebook och blir stor på Aftonbladet. En sann journalistisk triumf som förändrar svenskens syn på livet.
- "Femtio nyanser av frihet" - Den tredje delen av "Femtio nyanser trilogin" utkom på svenska. Kommentarer överflödiga ...
Hur ska då 2014 bli?
Avdelning: Skriv! Taggar: #bisarr #lista #knäpp
Pojken i källaren
Pojken i källaren är en sann berättelse om en fasansfull barndom. Självbiografi av Stephen Smith. Det som är positivt är att hans liv inte blev nattsvart, utan att han kom ut på andra sidan, och fick tillbaka livslusten och kärleken igen. Mycket läsvärd.
Avdelning: Fakta Taggar: #barnhem #misshandel #pedofil #dokumentär


Lysande rymdopera, Shards of Earth

Jag har alltid varit fascinerad av science fiction, och läste redan på lågstadiet allt som gick att hitta på skolbibblan. Även om jag har gett ut ett flertal böcker så är det först i år som jag själv debuterat i SF med "Oceanus väktare" ( #Idusförlag 2022). En av nutidens främsta författare i genren heter Adrian Tchaikovsky. Han låter sig gärna inspireras av insekter och hur helt alternativa arter till däggdjur skulle kunna utveckla intelligens. Det var särskilt tydligt i Children of Time, men finns med på ett roligt sätt i Shards of Earth.
Avdelning: Fantastik Taggar: #sciencefiction #aliens #shardsofearth #rymdopera


Stranger things 4
Så har The Duffer Brothers gjort det igen. Stranger things 4 tar vid där trean slutade. El har förlorat sina krafter, och mobbas på gymnasiet där hon inte alls känner att hon passar in. Passar hon in någonstans?
Avdelning: Skräck Taggar: #Netflix #Strangerthings4 #tv-serie


Författare i krig
Bland soldaterna som i denna stund kämpar för Ukrainas existens som nation, finns det ett stort antal frivilliga och värnpliktiga soldater. Bland dessa finns människor från alla samhällsklasser och yrken och givetvis också författare. En är Oleh Sentsov, som är känd för att ha suttit fängslad hos ryssarna eftersom han protesterade mot erövringen av hans hemprovins Krim. Han hungerstrejkade nästan till döds. 2019 fick han återvända till Ukraina vid en fångutväxling och har sedan dess varit mycket kreativ. Nu strider han i hemvärnet och har bland annat sagt: ”Vi kommer att vinna detta krig eftersom vi inte har något annat val.”
Avdelning: Fakta Taggar: #krig #Ukraina #författare #vapen


Ett rymdäventyr

Berättelsen utspelar sig på den nyupptäckta vattenplaneten Oceanus. Två barn, Florian och Zhang, får uppleva en mängd mystiska och halsbrytande äventyr, i sin kamp att skydda planeten från rovdrift och miljöförstöring. Roboten Bob, hjälper lyckligtvis till. De möter skurkar, robotar, rymdskepp och tentakler.
Avdelning: Barn Taggar: #rymdskepp #sciencefiction #tentakler #miljö #klimat


Orwells 1984 fortfarande kontroversiell
I Kina kanske 1984 anses som en tvivelaktig bok av kommunistpartiet, men du kan köpa den och läsa den. På universitet i väst borde det vara högt i tak, kan man tycka. Och en klassiker som 1984 borde vara självklar läsning i litteraturstudierna. Visserligen är boken obehaglig, har ett vuxet innehåll och många blir starkt känslomässigt berörda av den.
Avdelning: Skönlitteratur Taggar: #triggerwarning #storebror #universitet #censur


G-som i gärningsman av Sulo Karlsson, Deanne Rauscher
Det gick ett sus genom Sverige när den här boken släpptes förra året, som vill skildra det glammiga 80-talets smutsiga baksida. Den omhuldade journalisten S-profilen och regissören känd för G-som i gemenskap och Stockholmsnatt, avslöjades ha haft relationer med unga tonårspojkar som var allt annat än oskyldiga. Relationerna alltså ...
Avdelning: Fakta Taggar: #pedofil #pojkar #80-talet #Hildebrand #G #kulturman


LitteraturMagazinet Skriv! - speciellt för alla som älskar att skriva, gillar språk och kanske har ett eget skrivprojekt i skrivbordslådan.
Följ vår skrivarskola genom att bli medlem. Diskutera idéer med andra skrivintresserade. Läs recensioner av aktuella skrivarböcker, författarintervjuer, krönikor och mer.
Välkomna till LitteraturMagazinet Skriv!
Bli medlem
|
Logga in |