
Tufft på Östra station
En ny bokhandel i Uppsala slog upp portarna den första advent. Det är Böcker och Bläck som förlagt sin verksamhet alldeles vid centralen, spår 10, på perrongen där museijärnvägen och ångloket Lennakatten avgår. Bokhandeln ligger i det lilla stationshuset i funkisstil. När ångloket åter börjar tuffa till sommaren så kan man passa på att ta med sig en bok från Böcker och Bläck. Kanske en steam punk-roman?
Lokalen är ganska liten, så böckerna är noga utvalda av ägaren Mårten Ericsson, som tidigare hade Drottninggatans bokhandel. (Uppköpt och tyvärr nedlagd.) Det är ändå förvånansvärt hur många titlar han lyckas få in på den begränsade ytan. Och när man besöker Böcker och Bläck så blir man inte besviken. Du hittar garanterat något intressant. Ägarens kunskap och det att han själv är en riktig bokentusiast gör att urvalet är av god kvalitet och priserna humana. Och boktipsen givande!
Det är ett hårt arbete att driva bokhandel i dagens läge, och viktigt för alla bokälskare, att det fortfarande finns de som vågar satsa på fysisk handel. Det har roligt nog varit gott om kunder i julhandeln, och på golvet stod flera kartonger som Mårten inte hunnit packa upp ännu pga. av tillströmningen.
Hur vågar han satsa på just bokhandel i dessa tider?
Mårten brinner för litteratur och kultur, och har en stor fackkunskap. Dessutom ger han inte upp i första taget. Han vill helt enkelt jobba med det här, och har hittat en lämplig lokal. Han har även en kundkrets sedan tidigare, som gärna vill att det ska finnas en fristående bokhandel i Uppsala.
Vi får verkligen önska honom lycka till! Ta en tur till Böcker och Bläck nästa gång du råkar vara i Uppsala.
Avdelning: Fakta
Pojken i källaren
Pojken i källaren är en sann berättelse om en fasansfull barndom. Självbiografi av Stephen Smith. Det som är positivt är att hans liv inte blev nattsvart, utan att han kom ut på andra sidan, och fick tillbaka livslusten och kärleken igen. Mycket läsvärd.
Avdelning: Fakta Taggar: #barnhem #misshandel #pedofil #dokumentär


Lysande rymdopera, Shards of Earth

Jag har alltid varit fascinerad av science fiction, och läste redan på lågstadiet allt som gick att hitta på skolbibblan. Även om jag har gett ut ett flertal böcker så är det först i år som jag själv debuterat i SF med "Oceanus väktare" ( #Idusförlag 2022). En av nutidens främsta författare i genren heter Adrian Tchaikovsky. Han låter sig gärna inspireras av insekter och hur helt alternativa arter till däggdjur skulle kunna utveckla intelligens. Det var särskilt tydligt i Children of Time, men finns med på ett roligt sätt i Shards of Earth.
Avdelning: Fantastik Taggar: #sciencefiction #aliens #shardsofearth #rymdopera


Stranger things 4
Så har The Duffer Brothers gjort det igen. Stranger things 4 tar vid där trean slutade. El har förlorat sina krafter, och mobbas på gymnasiet där hon inte alls känner att hon passar in. Passar hon in någonstans?
Avdelning: Skräck Taggar: #Netflix #Strangerthings4 #tv-serie


Författare i krig
Bland soldaterna som i denna stund kämpar för Ukrainas existens som nation, finns det ett stort antal frivilliga och värnpliktiga soldater. Bland dessa finns människor från alla samhällsklasser och yrken och givetvis också författare. En är Oleh Sentsov, som är känd för att ha suttit fängslad hos ryssarna eftersom han protesterade mot erövringen av hans hemprovins Krim. Han hungerstrejkade nästan till döds. 2019 fick han återvända till Ukraina vid en fångutväxling och har sedan dess varit mycket kreativ. Nu strider han i hemvärnet och har bland annat sagt: ”Vi kommer att vinna detta krig eftersom vi inte har något annat val.”
Avdelning: Fakta Taggar: #krig #Ukraina #författare #vapen


Ett rymdäventyr

Berättelsen utspelar sig på den nyupptäckta vattenplaneten Oceanus. Två barn, Florian och Zhang, får uppleva en mängd mystiska och halsbrytande äventyr, i sin kamp att skydda planeten från rovdrift och miljöförstöring. Roboten Bob, hjälper lyckligtvis till. De möter skurkar, robotar, rymdskepp och tentakler.
Avdelning: Barn Taggar: #rymdskepp #sciencefiction #tentakler #miljö #klimat


Orwells 1984 fortfarande kontroversiell
I Kina kanske 1984 anses som en tvivelaktig bok av kommunistpartiet, men du kan köpa den och läsa den. På universitet i väst borde det vara högt i tak, kan man tycka. Och en klassiker som 1984 borde vara självklar läsning i litteraturstudierna. Visserligen är boken obehaglig, har ett vuxet innehåll och många blir starkt känslomässigt berörda av den.
Avdelning: Skönlitteratur Taggar: #triggerwarning #storebror #universitet #censur


G-som i gärningsman av Sulo Karlsson, Deanne Rauscher
Det gick ett sus genom Sverige när den här boken släpptes förra året, som vill skildra det glammiga 80-talets smutsiga baksida. Den omhuldade journalisten S-profilen och regissören känd för G-som i gemenskap och Stockholmsnatt, avslöjades ha haft relationer med unga tonårspojkar som var allt annat än oskyldiga. Relationerna alltså ...
Avdelning: Fakta Taggar: #pedofil #pojkar #80-talet #Hildebrand #G #kulturman


LitteraturMagazinet Skriv! - speciellt för alla som älskar att skriva, gillar språk och kanske har ett eget skrivprojekt i skrivbordslådan.
Följ vår skrivarskola genom att bli medlem. Diskutera idéer med andra skrivintresserade. Läs recensioner av aktuella skrivarböcker, författarintervjuer, krönikor och mer.
Välkomna till LitteraturMagazinet Skriv!
Bli medlem
|
Logga in |