The Wicked Girls av Alex Marwood - LitteraturMagazinet

 Glansholms Bokhandel & Antikvariat 

Söker du efter "The Wicked Girls" av Alex Marwood? Du kan sluta leta. Våra experter i antikvariat hjälper dig eftersöka boken - utan extra kostnad - och den levereras direkt hem i brevlådan.

 Information från förlaget 
Engelsk utgåva

The Wicked Girls

Av Alex Marwood

Bok-
presentation:
The Wicked Girls
Författar-
presentation:
Alex Marwood

One summer morning, three little girls meet for the first time.


By the end of the day, two will be charged with murder.


Twenty-five years later, journalist Kirsty Lindsay is reporting on a series of sickening attacks on young female tourists in a seaside town when her investigation leads her to interview funfair cleaner Amber Gordon. For Kirsty and Amber, it's the first time they've seen each other since that dark day when they were just children.
But with new lives - and families - to protect, will they really be able to keep their wicked secret hidden?

Utgåvor

Pocket
Förlag: Little Brown
Lagerstatus: Definitivt slut

Shockwaves Through The Country


... Evil Inside...


...Cries Unheard...


Who Is To Blame?


A ripped-from-the-headlines psychological thriller, perfect for fans of Minette Walters and Barbara Vine.

Utgivningsdatum: 20120621
9780751547986

Bok: 211045

Anmäl textfel

Utgivning

Den mörkaste hemligheten

av Alex Marwood
Inbunden, Finns i lager, 140 kr
Storpocket, Finns i lager, 140 kr

Granne med döden

av Alex Marwood
Inbunden, Finns i lager, 152 kr
Storpocket, Finns i lager, 140 kr
Pocket, Finns i lager, 69 kr
Pocket, Finns i lager, 78 kr

Onda flickor

av Alex Marwood
En sommarmorgon träffas tre unga flickor för första gången. Innan...

Utgivning - andra språk

The Killer Next Door (eng)

av Alex Marwood
No. 23 has a secret. In this bedsit-riddled south London wreck, l...

The Wicked Girls (eng)

av Alex Marwood
Shockwaves Through The Country ... Evil Inside... ...Cries Unhea...

Sök bok/författare/artikel


Om LitteraturMagazinet

LitteraturMagazinet – Sveriges största litterära magasin är en redaktionell nättidskrift som hade premiär i januari 2012. Vi bevakar litteratur med författarintervjuer, recensioner, krönikor och debatt. Följ oss på Facebook, Twitter och prenumerera på vårt nyhetsbrev!
Läs mer om LitteraturMagazinet

Aktuella recensioner

På andra sidan muren

Recension: Nadia av Elisabeth Norebäck

Ett bibliotek fullt av livsval

Recension: Midnattsbiblioteket av Matt Haig

De döda på Sandby borg får nytt liv

Recension: Odins eld av Elvira Birgitta Holm

Ett arv tungt att bära

Recension: Förintelsens barn av Margit Silberstein

Bländande vackert om en värld där djuren dör

Recension: Den sista migrationen av Charlotte McConaghy

Tro möter vetenskap i roman om en familj

Recension: Inte av denna världen av Yaa Gyasi

Inkluderande bidrag till svensk historieskrivning

Recension: Svenska hjältar : från Engelbrekt till Greta Thunberg av Gösta Hultén

Kärlek och svek, lögner och drömmar

Recension: Lyckans son av Herbjørg Wassmo
Glansholms Bokhandel & Antikvariat
Kundtjänst, vardagar 9-16: 070-692 50 50
LitteraturMagazinet
Redaktör: Sandra Sandström
Ansvarig utgivare: Linus Glansholm
Teknik: Framkant Media AB
Annonsera:  Framkant Media AB