Att dela en läsupplevelse
Jag har en bokcirkel. Eller jag och mina vänner har en bokcirkel. Vi har inte många regler för cirkeln, men en del bestämda åsikter.
• Cirkeln ska ske i lokal där det finns mat och vin att tillgå
• Om man vill får klä sig efter den lästa bokens tema
• De som är närvarande på cirkeln är de som väljer nästa cirkelbok
• Cirkelboken ska gå att få tag på billigt, helst via bibliotek
Det hela är mycket enkelt och smått genialt. Jag får träffa mina vänner. Jag får mat och vin. Men framförallt får jag gudomliga diskussioner. Oftast om sådant som aldrig annars kommer upp.
Det är något med den delade läsupplevelsen som gör att man på en sekund lämnar ytpratet och vältrar sig i livets bråddjup. Jag älskar det.
Jag vill härmed tacka mina bokcirklande vänner för att ni, helt allvarligt, ger mitt liv en djupare mening.
Vad vi läste sist? Bonjour tristesse (det var dags för ännu en sån där bok som man borde ha läst men aldrig kommit sig för).
Vad vi tyckte? Trevlig bagatell.
Vad vi diskuterade? Genus, kattungar och hiv.
Vad har du för erfarenheter av cirklandets underbara väld?
Glad att kunna stå till din tjänst!
Skriv svar
Jag tycker att det låter alldeles förträffligt trevligt! Jag hoppas på att hitta en snart, de jag har blivit inbjuden till ligger tyärr alldeles för långt bort där jag bor just nu, men än har jag inte gett upp!
Svara på kommentar
Så underbart det låter. Synd bara att jag är enda bokmalen i umgänget.
Svara på kommentar
Åh, vad avundsjuk jag blir! Vill också vara med i en bokcirkel. Eller egentligen, jag vill också diskutera livets bråddjup (ex genus, kattungar och hiv).
Svara på kommentar
Att vara tävlingsmänniska
Jag har aldrig definierat mig som en tävlingsmänniska. När jag växte upp hade jag ständigt lite ångest för att jag inte hade någon riktig hobby. En riktig hobby hade med sport att göra. Eventuellt scouterna. När vuxna frågade mig vad jag sysslade med på min fritid svarade jag alltid svävande. Inget särskilt, typ.
Jag gjorde egna tidningar med mina kompisar.
Ritade slut på ett block i veckan.
Lyssnade på musik.
Gjorde egna radioprogram.
Och läste, läste, läste.
Fast det var ju inte RIKTIGA hobbies. Man kunde inte tävla eller vinna nåt på dem.
Nu när jag är vuxen inser jag ju att jag hade fel hela tiden. Jag har massa hobbies. Dessutom är jag något av en tävlingsmänniska. Jag pöser över av tillbakahållen stolthet när antalet lästa böcker per månad slår nya rekord.
Så mitt upprop till alla med läsare i närheten blir; ge dem ett pris för väl genomförd insats. Jag är fanimig värd en pokal vid där här laget.
Elin Lucassi - 7 juni 2012
Att gråta till serier
Jag läser mycket serier. Helst svenska socialrealistsiska eller satiriska sådana. Du som inte läst serier sen du prenumererade på Kalle Anka som barn har verkligen missat något.
Det finns ju så mycket BRA! Nanna Johansson, Nina Hemmingsson, Liv Strömqvist är underbara. Dem läser jag och blir glad, arg, upprörd, indignerad. Men det finns bara en jag gråtit av.
Bild: Mats Jonsson
Mats Jonssons "Mats kamp" är så där löjligt träffsäker gällande småbarnsår, förhållandeproblem och hipsterångest att det nästan känns pinsamt. Någonstans är jag nästan säker på att Mats stalkat mig. Han vet banne mig för mycket om mitt och mina vänners liv!
Elin Lucassi - 25 maj 2012
Jag älskade Hey Princess när den,kom, måste lägga vantarna på Mats Kamp snart!
Svara på kommentar
Älska bibliotek!
Kom just hem från en konferens i Oslo med en massa bibliotekarier och bibliotekslovers. Fler än en talare framhöll bibliotekens roll som neutral mark. En plats öppen för dig oavsett om du är analfabet, stökig ungdom eller ny i landet. En plats fylld med kunnig personal som tar dig i handen och leder dig in i andra världar. En plats där du får vara och andas även om du har en sträng familj som håller dig hårt.
Jag älskar bibliotek. Jag blir ledsen när skolor inte vill satsa på bibliotek. Jag blir ännu ledsnare när bibliotek inte bemannas tillräckligt för att kunna hålla öppet när horder av högljudda ungdomar väljer att invadera lokalerna. Det är ju just där vi vill ha dem. De högljudda och besvärliga. Kom till biblioteket. Där finns världen.

Elin Lucassi - 16 maj 2012
Snygg serie! Och helt klart rätt tänkt om biblioteket! Även om jag får erkänna att jag ganska många gånger i veckan bråkar med just stökiga människor i diverse åldrar. För gränser måste också finnas. Även på bibliotek. Kanske till och med särskilt där.
Svara på kommentar
Fula bilder
Twitter är ju fräscht att använda sig av i det modääärna, urbana samhället. Interaktion!
Nu har vi på Litteraturmagazinet åkt på en virtuell känga på sagda forum (@ninahemmingsson) Och den kängan vet var den tog ska jag säga, nämligen här. Det jobbiga med kritiken är att det är min stora idol, Nina Hemmingsson, som dragit på sig stålhättorna. Samt att hon har rätt.
Denna seriernas gudinna ifrågasätter de bilder Litteraturmagazinet valt till avdelningarna barn, poesi och (ve och fasa) serier!
Vad är det då som irriterar Nina? Låt oss titta lite närmare på bilderna.

Tanken har väl någon gång varit att fånga avdelningarnas essens.... typ barn är glada och poeter är svåra och alla serier är om superhjältar.
Tja, vad ska man säga. Förlåt! Vi kryper i stoftet och sliter våra hår. Till nästa vecka ska nya illustrationer produceras av undertecknad. Om du har några idéer eller tips är det bara att langa fram med dem. Men det enda jag kommer att bry mig om i slutändan, är Ninas godkännande.
Trevlig helg!
Elin Lucassi - 11 maj 2012
Hej
Jag heter Elin och jag är ny här. Det pågår en ungdomsboksutmaning bland profilerna. Väldigt passande! Tills för en månad sen jobbade jag på ett gymnasiebibliotek och fullkomligt knarkade ungdomsböcker.
Tro mig, det är inte alltid ett njutbart missbruk. Det finns så mycket skit därute. Det är som att man inte kan hålla sig från att låta ens innersta åsikter gällande ungdomars bristande intelligens lysa igenom. Jag hatar när författaren inte litar på mig som läsare utan måste vara övertydligt i allt. Särskilt när det gäller vad som är rätt och fel. Man vågar liksom inte tro att en ungdom kan avgöra den saken själv.
Några andra hatgrejer i ungdomsböcker är:
- Dåliga försök till ungdomsspråk, fett med para bre!
- 1800-talsmoral
- Fula tjejer som blir lyckliga när de tar av sig glasögonen och blir snygga.
- När man vet hur det ska sluta efter första kapitlet.
Min senast lästa ungdomsbok är del två (Eld) i Engelsforstrilogin (del ett heter Cirkeln) av Mats Strandberg och Sara Bergmark Elfgren. Den uppfyller exakt noll av ovanstående kriterier för en sunkig ungdomsroman. I stället är den späckad med realistiska tjejportträtt (och detta TROTS att de är häxor) och handsvettig spänning. Det enda som är jobbigt är att trilogin inte är färdig ännu. Jag är en typisk hetsätare när det gäller populärkultur och vill helst ha ALLT på en gång. Sen ligger jag där, mätt och däst, men nöjd. Nu måste jag vänta till nästa år (!) och är redan farligt spattig.
Om du inte läst Cirkeln, gör det för guds skull inte. Nu alltså. Utan vänta tills del tre kommit ut. Stäng in dig ett par dar och sluka hela trilogin i rad. Du kommer bli uppfylld på ett synnerligen tillfredställande sätt.
Elin Lucassi - 9 maj 2012
"fula tjejer som blir lyckliga när de tar av sig glasögonen och blir snygga" haha...sant så sant.så brkar det vara i filmer också.. jag har varit väldigt vääldigt skeptiskt till cirkeln..kommit så mycket skitböcker om vampyrer och övernaturliga influenser..men om du som läst en massa skit säger att den inte är den blir jag sugen att ge den en chans!
Svara på kommentar
Välkommen Elin!
Svara på kommentar
Jätteroligt att ha dig här!
Jag struntar i "guds skull" och läser Cirkeln nu i alla fall, men varningen är mottagen :)
Svara på kommentar
Så länge du inte är hetsätare som jag går det nog bra! Vissa gillar ju bättre att suga på karamellen en stund...
Skriv svar
Jag tänkte läsa Cirkeln i sommar och se om det är något att läsa med sjuor i höst. Kul att du skriver här Elin!!!
Svara på kommentar
Vilka bra illustrationer du gjort!
Och roligt med en bokknarkare som verkligen vågar tycka rejält! Det ska bli spännande att följa dig här!
Svara på kommentar
Att dela en läsupplevelse - Hjälp den här sidan att spridas:
Oberoende litterär tidskrift
Välkommen till LitteraturMagazinet
LitteraturMagazinet är en ny redaktionell tidskrift som hade premiär januari 2012. Vi är erfarna journalister och engagerade litteraturälskare som bevakar aktuell bokutgivning på heltid. Vi publicerar dagligen nya författarintervjuer, recensioner, krönikor och debatt.
Mer på LitteraturMagazinet:
- Startsidan - Sveriges största litterära magasin
- Artiklar
- Intervjuer
- Krönikor
- Essäer
- Debatt
- Avdelningar
- Recensioner
- Aktuella bokrecensioner
- Recensioner facklitteratur
- Recensioner barnlitteratur
- Recensioner poesi
- Recensioner serier
- Listor
- LitteraturMagazinet tipsar
- LitteraturMagazinet väntar på
- Boktoppen
- Boktoppen facklitteratur
- Boktoppen barnlitteratur
- Bloggar
- Läs mer om LitteraturMagazinet och kontakta redaktionen
- Och mycket mycket mer, se vår översikt
Vill du också nå 100.000 litteraturälskande läsare? Annonsera i LitteraturMagazinet
Senaste nyheterna från Sveriges största litterära magasin
Prenumerera på LitteraturMagazinets nyhetsbrev
LitteraturMagazinet är aktiva på twitter:
Följ @LitteraturM
LitteraturMagazinets har Sveriges största facebooksida om litteratur. Gilla oss på Facebook:



Ville bara säga att du har gett mig det skarpaste inlägget i RUT-debatten någonsin. Tack!