Glansholms Bokhandel & Antikvariat 

Söker du efter "Lathund för låtskrivare : allt en singer-songwriter behöver veta" av Eva Hillered? Du kan sluta leta. Våra experter i antikvariat hjälper dig eftersöka boken - utan extra kostnad - och den levereras direkt hem i brevlådan.

 Information från förlaget 

Lathund för låtskrivare : allt en singer-songwriter behöver veta

Av Eva Hillered

Bok-
presentation:
Lathund för låtskrivare : allt en singer-songwriter behöver veta
Författar-
presentation:
Eva Hillered

Har du någon gång haft lust att skriva en sång, men inte vetat hur du ska gå tillväga? Är du en van låtskrivare som behöver ny inspiration? Har du skrivit några låtar och sedan tappat geisten? Då är Lathund för låtskrivare boken för dig!

Eva Hillered samlar över 20 års erfarenhet av artisteri, låtskrivande och sångundervisning i denna bok.
Här får du tips, kunskap och idéer som gör att du kommer igång med ditt skapande och utvecklas som låtskrivare och artist. Boken tar upp allt du behöver lära dig för att kunna skriva bra sånger och framföra dem inför publik.
Du får inspirerande och handfast vägledning genom den kreativa processen, där du lär dig komma förbi hinder på vägen och hitta ett gott självförtroende i ditt eget specifika sätt att uttrycka dig.
Lathund för låtskrivare är den första handboken i låtskrivande på svenska. Boken innehåller en cd med musikexempel och kan användas som lärobok vid olika typer av musikutbildningar, men också som inspirationsbok för alla intresserade av musik och skapande. I boken avslöjar också flera kända artister och låtskrivare hur det går till när de skriver sina låtar, bland andra:
· Ane Brun
· Marit Bergman
· Stefan Sundström
· Plura Jonsson
· Anna Järvinen
· Marie Bergman
· José Gonzalez
· Annika Norlin

Utgåvor

Inbunden
Förlag: Prisma
Lagerstatus: Definitivt slut

Har du någon gång haft lust att skriva en sång, men inte vetat hur du ska gå tillväga? Eller är du en van låtskrivare som behöver ny inspiration? Då är Lathund för låtskrivare en bok för dig!

Eva Hillered har i boken samlat över tjugo års erfarenhet av artisteri, låtskrivande och undervisning i sång. Här finns tips, kunskap och idéer som gör att du kommer igång med ditt skapande och utvecklas som låtskrivare och artist.

Boken innehåller en cd med musikexempel och kan användas som lärobok vid olika typer av musikutbildningar, men också som inspirationsbok för alla intresserade av musik och skapande. Flera kända artister och låtskrivare berättar också om hur det går till när de skriver sina låtar, bland andra Ane Brun, Marit Bergman, Stefan Sundström och Plura Jonsson.

Utgivningsdatum: 20090421
9789151851761

Bok: 9155

Anmäl textfel

Utgivning

Lathund för låtskrivare

av Eva Hillered
Lathund för låtskrivare är en ”bibel” för alla som vill börja skr...

Lathund för låtskrivare : allt en singer-songwriter behöver veta

av Eva Hillered
Har du någon gång haft lust att skriva en sång, men inte vetat hu...

Sök bok/författare/artikel


Om LitteraturMagazinet

LitteraturMagazinet – Sveriges största litterära magasin är en redaktionell nättidskrift som hade premiär i januari 2012. Vi bevakar litteratur med författarintervjuer, recensioner, krönikor och debatt. Följ oss på Facebook, Twitter och prenumerera på vårt nyhetsbrev!
Läs mer om LitteraturMagazinet

Aktuella recensioner

En mörk anklagelseskrift

Recension: En annan Doktor Glas av Malin Lindroth

Inte den bladvändare jag väntat mig

Recension: Rädslans labyrint av Anna Jansson

En episk släktsaga

Recension: Sveasagorna av Linus de Faire

En i bästa mening realistisk roman

Recension: Pizzeria Roma av Elin Persson

Nu framträder de ömmaste orden

Recension: Förbindelsen : Marie-Antoinette och Axel von Fersen av Kristina Ekero Eriksson

Ett viktigt vittnesmål

Recension: Bortgift mot min vilja av Hanna Saadi

Spännande som en thriller

Recension: Sanning, lögn och konsekvens av Maria Adolfsson

Bläddervänligt om världens hästraser

Recension: Fakta om hästar och ponnyer : Lär dig allt om världens hästraser av Kritika Gupta

Zelenskyj och den ryska propagandan

Recension: Spelaren : Volodymyr Zelenskyj och kriget i Ukraina av Simon Shuster

Kan vi lära av historien?

Recension: En tid för krig : Europas väg mot storkonflikt 1939 och 2022 av Wilhelm Agrell
Glansholms Bokhandel & Antikvariat
Kundtjänst, vardagar 9-16: 070-692 50 50
LitteraturMagazinet
Redaktör: Sandra Sandström
Ansvarig utgivare: Linus Glansholm
Teknik: Framkant Media AB
Annonsera:  Framkant Media AB
Webbplatsen ligger i Framkantoch drivs av SpaceLoops CMS v.0.4.2