Söker du efter "Spela roll - Samhällskunskap 50 p" av Fredrik Harstad? Du kan sluta leta. Våra experter i antikvariat hjälper dig eftersöka boken - utan extra kostnad - och den levereras direkt hem i brevlådan.
Spela roll - Samhällskunskap 50 p
Av Fredrik Harstad, Jens Öberg, Sandra Heaver

Bok- presentation: |
Spela roll - Samhällskunskap 50 p |
Författar- presentation: |
Fredrik Harstad |
![]() |
Spela roll är ett läromedel i samhällskunskap för gymnasieskolan. Det passar särskilt väl för elever som vill ha ett direkt och engagerande tilltal och som tycker om att arbeta med digitalt material eftersom en webb finns som ett inspirerande komplement till boken.
Spela roll 50p är skriven för gymnasieskolans kurs 1a1 i samhällskunskap. Med utgångspunkt i elevernas vardag väcker Spela roll engagemang och inspirerar till intressanta samtal i klassen. Det direkta tilltalet, samt de många och varierande uppgifterna och exemplen, utmanar eleverna i att tycka, tänka och resonera kring sin egen vardag och plats i världen.
Spela roll 50 p passar dig som:
· undervisar på yrkesförberedande program
· söker ett läromedel med elevnära språk
· vill arbeta med ett läromedel som bjuder in till diskussioner och debatt
· vill att webben ska vara en viktig del i undervisningen
Författare är Fredrik Harstad, gymnasielärare vid ABF i Göteborg, Jens Öberg, Donnergymnasiet, Göteborg samt Sandra Heaver, projektledare. Alla tre är erfarna läromedelsförfattare med speciellt fokus på digitala läromedel.
Utgåvor
Spela roll 50p är skriven för kurs 1a1 i samhällskunskap. Med utgångspunkt i elevernas vardag väcker texterna engagemang. Det direkta tilltalet, samt de varierande uppgifterna, utmanar eleverna i att resonera kritiskt kring sin egen plats i samhället.
Spela roll 50p passar dig som:
· vill arbeta med ett läromedel som bjuder in till debatt
· vill att webben ska vara en viktig del i undervisningen
Bok: 112070
Anmäl textfel