Söker du efter "Prismas lilla italienska ordbok : Italiensk-svensk/Svensk-italiensk" av Håkan Nygren? Du kan sluta leta. Våra experter i antikvariat hjälper dig eftersöka boken - utan extra kostnad - och den levereras direkt hem i brevlådan.
Prismas lilla italienska ordbok : Italiensk-svensk/Svensk-italiensk
Av Håkan Nygren

Bok- presentation: |
Prismas lilla italienska ordbok : Italiensk-svensk/Svensk-italiensk |
Författar- presentation: |
Håkan Nygren |
![]() |
Prismas lilla italienska ordbok är utarbetad främst med tanke på resenären, men den fungerar även utmärkt för nybörjaren, som kan använda den i sina studier. Bokens upplägg är enkelt för att läsaren snabbt ska kunna hitta bland ord och fraser. En extra finess är att uttal finns även i den svensk-italienska delen vid ord med oregelbundet uttal.
Ordmaterialet speglar språket av i dag. En kortfattad grammatik ger en första vägledning i språkets uppbyggnad, och en parlör med färdiga fraser finns att tillgå.
Utgåvor
"Prismas lilla italienska ordbok" är främst utarbetad främst med tanke på resenären, men den fungerar även utmärkt för nybörjaren, som kan använda den i sina studier. Bokens upplägg är enkelt för att läsaren snabbt ska kunna hitta bland ord och fraser. En extra finess är att uttal finns även i den svensk-italienska delen vid ord med oregelbundet uttal.
Ordmaterialet speglar språket av i dag. En kortfattad grammatik ger en första vägledning i språkets uppbyggnad, och en parlör med färdiga fraser finns att tillgå.
Bok: 9900
Anmäl textfel