LitteraturMagazinets recension
av Sotis. En alldeles sann historia, Ilon Wikland
Ilon Wikland överträffar sig själv
En älskad katt blir överkörd. En liten flicka sörjer. Tills en ny, alldeles bedårande söt, kattunge dyker upp utanför köksdörren. Den har inget hem och får flytta in.
Det är storyn i all sin enkelhet i Ilon Wiklands nya bok ”Sotis en alldeles sann historia”.
Livet fortsätter.
Under ett föredrag jag lyssnade på berättade Ilon Wikland att katten Sotis finns på riktigt. Den lilla kattungen dök upp utanför huset hemma hos hennes barnbarn.
Men är historien enkel? Nej, förresten! Det är den så klart inte alls! Sorgen är djup. Och Ilon Wikland slarvar inte förbi den. Det är dramatiskt. Blodet är rött, dödens rött, samtidigt som hela världen tappar färg. Sorgen syns i flickans tomma blick och krökta axlar. När hon mister sin älskade katt tappar världen all glädje.
Berättelsen skildras i korta meningar och ljuvliga, känslostarka bilder som – det svåra ämnet till trots – utstrålar trygghet.
Boken påminner en del om böckerna om Sammeli. Relationen mellan ett barn och ett husdjur står i centrum och den där mysmamman finns där och det hemtrevligt småstökiga köket – en alldeles underbar trygghetsbas. Jag blir sugen på att krypa upp i den där kökssoffan jag med!
Men om dramatiken är vardaglig i Sammeliböckerna är det mer livet, döden och kärleken i "Sotis en alldeles sann historia”.
Ilon Wikland styrka är inte texten. Den är korthuggen och berättar bara det nödvändigaste. Orden känns till och från lite aviga i munnen när man läser högt. Man lockas att själv fylla ut och prata om det som händer. Kanske är det avsiktligt? Men bilderna – där överträffar Ilon Wikland själv!
Mottagen: 24 oktober 2012
Anmäl textfel
Ilon Wikland överträffar sig själv - Hjälp den här sidan att spridas:
Oberoende litterär tidskrift
Välkommen till LitteraturMagazinet
LitteraturMagazinet är en ny redaktionell tidskrift som hade premiär januari 2012. Vi är erfarna journalister och engagerade litteraturälskare som bevakar aktuell bokutgivning på heltid. Vi publicerar dagligen nya författarintervjuer, recensioner, krönikor och debatt.
Mer på LitteraturMagazinet:
- Startsidan - Sveriges största litterära magasin
- Artiklar
- Intervjuer
- Krönikor
- Essäer
- Debatt
- Avdelningar
- Recensioner
- Aktuella bokrecensioner
- Recensioner facklitteratur
- Recensioner barnlitteratur
- Recensioner poesi
- Recensioner serier
- Listor
- LitteraturMagazinet tipsar
- LitteraturMagazinet väntar på
- Boktoppen
- Boktoppen facklitteratur
- Boktoppen barnlitteratur
- Bloggar
- Läs mer om LitteraturMagazinet och kontakta redaktionen
- Och mycket mycket mer, se vår översikt
Vill du också nå 100.000 litteraturälskande läsare? Annonsera i LitteraturMagazinet
Senaste nyheterna från Sveriges största litterära magasin
Prenumerera på LitteraturMagazinets nyhetsbrev
LitteraturMagazinet är aktiva på twitter:
Följ @LitteraturM
LitteraturMagazinets har Sveriges största facebooksida om litteratur. Gilla oss på Facebook:
Utgivning
Sotis. En alldeles sann historia
Av Ilon WiklandTips för bokslukaren
Jag blundar och önskar mig något
Av Moa-Lina CroallFamiljen Bliss magiska bageri
Av Kathryn LittlewoodBoktoppen barn mars 2013
Doktor Proktor och den stora guldkuppen
Av Jo NesbøNinja Timmy och de stulna skratten
Av Henrik TammCirkusdeckarna och äppelmysteriet
Av Dan HöjerHär kommer Pippi Långstrump
Av Astrid LindgrenSök på LitteraturMagazinet
Recensioner barnböcker
En bok som vibrerar av kärlek till både bilden och språket
Recension: ABC och alla de andra gökarna av Anna Höglund
Överdriven kiss- och bajshumor men ett stort plus för nya karaktärer
Recension: Bert och frestelsen av Sören Olsson
Colton har en otrolig historia att berätta
Recension: Himlen finns på riktigt för barn av Colton Burpo

