Goodbye For Now av Laurie Frankel - LitteraturMagazinet

 Glansholms Bokhandel & Antikvariat 

Söker du efter "Goodbye For Now" av Laurie Frankel? Du kan sluta leta. Våra experter i antikvariat hjälper dig eftersöka boken - utan extra kostnad - och den levereras direkt hem i brevlådan.

 Information från förlaget 
Engelsk utgåva

Goodbye For Now

Av Laurie Frankel

Bok-
presentation:
Goodbye For Now
Författar-
presentation:
Laurie Frankel

A poignant, heart-warming novel of love, loss and the possibility of keeping the past alive in a wholly unexpected way for fans of ONE DAY, WHEN GOD WAS A RABBIT and THE NOTEBOOK. Imagine a world in which you never have to say goodbye. A world in which you can talk to your loved ones after they've gone - About the trivial things you used to share About the things you wish you'd said while you still had the chance About how hard it is to adjust to life without them. When Sam Elling invents a computer programme that enables his girlfriend Meredith to do just this, nothing can prepare them for the success and the complications that follow. For every person who wants to say goodbye, there is someone else who can't let go. And when tragedy strikes, they have to find out whether goodbye has to be for ever. Or whether love can take on a life of its own...

Utgåvor

Pocket
Förlag: Headline
Lagerstatus: Definitivt slut

Love, loss and the extraordinary potential of social networking media come together to create a powerful, moving, unforgettable novel that will make readers laugh, cry and resolve to find their own true love.

Utgivningsdatum: 20130425
9780755392834

Bok: 215162

Anmäl textfel

Utgivning

Vi möts igen

av Laurie Frankel
BONUS: Författarsamtal Sam Elling, killen som aldrig lyckas hitta...
CD-skiva, Finns i lager, 343 kr
MP3 CD, Finns i lager, 316 kr
Pocket, Finns i lager, 66 kr

Utgivning - andra språk

Goodbye For Now (eng)

av Laurie Frankel
Love, loss and the extraordinary potential of social networking m...

Sök bok/författare/artikel


Om LitteraturMagazinet

LitteraturMagazinet – Sveriges största litterära magasin är en redaktionell nättidskrift som hade premiär i januari 2012. Vi bevakar litteratur med författarintervjuer, recensioner, krönikor och debatt. Följ oss på Facebook, Twitter och prenumerera på vårt nyhetsbrev!
Läs mer om LitteraturMagazinet

Aktuella recensioner

Borgmästarinnan i Mjölby

Recension: Ruths garderob : En modehistoria av Ingela Bendt

Extremväder i Lilla Vargudden

Recension: Väderhemligheten av Sören Olsson

Svårsmält realism

Recension: Skamluvan av Ulla-Maria Andersson

Många tankar, blygsamt resultat

Recension: Saknad av Katarina Barrling, Cecilia Garme

Undersök hund som en veterinär

Recension: Lilla veterinärskolan - Din hund från nos till svans! av Sara Klinga Myr

Borta bra men hemma bäst

Recension: En oväntad resa av Sheila O'Flanagan

Spännande drama med öppet slut

Recension: Allt är mitt av Ruth Lillegraven

Att leva i en våldsam relation - en sann berättelse

Recension: Den osynliga buren av Rebecca Romero

Bland levnadsråd och roliga minnen

Recension: Levnadsråd från någon som troligtvis kommer dö före dig av Margareta Magnusson

Storartat om uppbrott

Recension: Allt förgäves av Walter Kempowski
Glansholms Bokhandel & Antikvariat
Kundtjänst, vardagar 9-16: 070-692 50 50
LitteraturMagazinet
Redaktör: Sandra Sandström
Ansvarig utgivare: Linus Glansholm
Teknik: Framkant Media AB
Annonsera:  Framkant Media AB