Stormens öga av Leigh Bardugo - LitteraturMagazinet

 Glansholms Bokhandel & Antikvariat 
Stormens öga - Pocket
Finns i lager, 69 kr
 Information från förlaget 

Stormens öga

Av Leigh Bardugo

Bok-
presentation:
Stormens öga
Författar-
presentation:
Leigh Bardugo
Pocket
Finns i lager, 69 kr
Illustratör: Louise Bååth

Alina flyr från Ravka, jagad av det hon gjort och aldrig kan glömma. Tillsammans med Mal försöker hon börja ett nytt liv i ett land på andra sidan havet, men det är svårt för henne att hålla sin kraft gömd och låtsas vara någon annan än Solbringaren.

Skuggmästaren har överlevt och reser sig starkare än någonsin med en ny, skräckinjagande kraft och en plan som hotar att få hela världen att rämna. Alina är den enda som kan stoppa honom. Hon återvänder till Ravka för att rädda sitt land och sitt folk, men i takt med att hennes kraft växer sjunker hon allt djupare ner i en värld av mörk magi och svåra val. Allt närmare Skuggmästaren och allt längre bort från Mal. Till slut måste hon välja mellan sitt land, sin kraft och den kärlek hon inte trodde sig kunna leva utan – eller riskera att slukas av stormen som rasar kring henne.

Grisha-trilogin har legat på New York Times Bestseller List och översatts till ett tjugotal språk. Filmrättigheterna har plockats upp av Dreamworks och producenten till Harry Potter-filmerna.

Utgåvor

E-Bok
Förlag: Gilla Böcker
Lagerstatus: Finns i lager
Utgivningsdatum: 20150928
9789187457371

Pocket
Förlag: Gilla Böcker
Lagerstatus: Finns i lager
Utgivningsdatum: 20160518
9789188279156

Bok: 263019

Anmäl textfel

Utgivning

Högt spel

av Leigh Bardugo
Inbunden, Finns i lager, 190 kr

Ur askan

av Leigh Bardugo
Pocket, Finns i lager, 69 kr

Stormens öga

av Leigh Bardugo
Pocket, Finns i lager, 69 kr

I ljusets makt

av Leigh Bardugo
Danskt band, Finns i lager, 190 kr
Pocket, Finns i lager, 69 kr

Utgivning - andra språk

Ruin and Rising (eng)

av Leigh Bardugo
SHADOW AND BONE. SIEGE AND STORM. Now Alina's story reaches its i...

Siege and Storm (eng)

av Leigh Bardugo
Irresistible fantasy romance for fans of Laini Taylor and Kristin...

Shadow and Bone (eng)

av Leigh Bardugo
Originally published as The Gathering Dark. The Shadow Fold, a sw...

Sök bok/författare/artikel


Om LitteraturMagazinet

LitteraturMagazinet – Sveriges största litterära magasin är en redaktionell nättidskrift som hade premiär i januari 2012. Vi bevakar litteratur med författarintervjuer, recensioner, krönikor och debatt. Följ oss på Facebook, Twitter och prenumerera på vårt nyhetsbrev!
Läs mer om LitteraturMagazinet

Aktuella recensioner

Luxemburg under ytan

Recension: Tivolit av Jenny Runesson

Naturnära om livets hårda villkor

Recension: Dit du går, följer jag av Lina Nordquist

Kärlek på kundtjänst

Recension: Älskar att hata dig av Lovisa Wistrand

Överlastad spänningsroman

Recension: Plats 7A av Sebastian Fitzek

Tröstande godnattbok

Recension: Flickan från andra sidan havet av Sophie G. Hallgren

Fantastisk skildring av ett människoliv

Recension: Märit av Elisa Rossholm

Stringent om en livsavgörande händelse

Recension: Dödsängel av Axel Burénius

Instängd med de stora

Recension: Jag vill skriva sant : Tora Dahl och poeterna på Parkvägen av Jesper Högström

Våld i vinets värld

Recension: Mordet som kom av sig av Lennart Rammer

Lyxig bok fylld av dansk stickinspiration

Recension: Knitting for Olive av Caroline Larsen, Pernille Larsen
Glansholms Bokhandel & Antikvariat
Kundtjänst, vardagar 9-16: 070-692 50 50
LitteraturMagazinet
Redaktör: Sandra Sandström
Ansvarig utgivare: Linus Glansholm
Teknik: Framkant Media AB
Annonsera:  Framkant Media AB