Glansholms Bokhandel & Antikvariat 

Söker du efter "Marie Göranzon Jan Malmsjö Scenens lust och magi Två skådespelare i samtal med" av Lena S Karlsson? Du kan sluta leta. Våra experter i antikvariat hjälper dig eftersöka boken - utan extra kostnad - och den levereras direkt hem i brevlådan.

 Information från förlaget 

Marie Göranzon Jan Malmsjö Scenens lust och magi Två skådespelare i samtal med

Av Lena S Karlsson

Bok-
presentation:
Marie Göranzon Jan Malmsjö Scenens lust och magi Två skådespelare i samtal med
Författar-
presentation:
Lena S Karlsson
Originaltitel: Scenens lust och magi
Formgivare: Birgitta Adolfsson

Under tre år har Lena S. Karlsson samtalat med Marie Göranzon och Jan Malmsjö om deras liv som skåde­spelare och äkta makar, om scenskolan, hur man som skådespelare läser och tolkar texter, tar till sig författarskap, om kostymernas, masken och scenografins betydelse för rolltolkningen, om den långa vägen från kollationering till premiär. Men också möten - ibland skräckfyllda - med publiken och om deras arbete med olika regissörer som till exempel Ingmar Bergman, Alf Sjöberg, Lars Norén, Per Verner-Carlsson och Stefan Larsson, samarbeten som varit allt annat än konfliktfria. Här finns också en rik flora av Dramatenanekdoter om färgrika skådespelare/regissörer som Lars Hanson och Holger Löwenadler och Alf Sjöberg.

Boken omfattar 368 sidor och är illustrerad med bilder av våra förnämsta

tea­terfotografer som Beata Bergström, Bengt Wanselius, Roger Stenberg,

Sören Vilks med flera.

Lena S. Karlsson har arbetat som kulturjournalist sedan 1975, hon är numera verksam som litteraturkritiker i Dala-Demokraten och teaterkritiker i Tidningen Kulturen. I den numera nedlagda tidskriften

Boken gjorde hon över 100 författarintervjuer, med såväl svenska som utländska författare. Lena S. Karlsson har tidigare givit ut boken Liv dröm dikt, intervjuer med 34 svenska författare. I samarbete med Gunder Andersson skrev hon essäboken Äventyret Dalsland. Utflykter i tid och rum. Under ett tiotal år arbetade hon på Dramaten, bland annat med teaterns programtidning Dramaten och senare med de programblad som ersatte Dramaten. Lena S. Karlsson är även verksam som frilansande förlagsredaktör med utbildning från Stockholms universitet och Tekniska högskolan.

Av Lena S. Karlsson har på Carlsson Bokförlag tidigare utgivits:

Jude, jude, jude (i samarbete med Emerich Roth) 1994

Liv, dröm, dikt – möten med 34 svenska författare 2007

Äventyret Dalsland – en resa i tid och rum • (i samarbete med

Gunder Andersson) 2008

Antologier för En bok för alla • i samarbete med Gunder Andersson

Röster i Dalsland 2000

Idrottarliv 2002

Det nappar! Det nappar! 2006

Bokanjärerna

Trampa däck 2009

Utgåvor

Inbunden
Förlag: Spencer Unlimited
Lagerstatus: Definitivt slut

Jan Malmsjö och Marie Göranzon, ett skådespelande dubbelpar, en scenens anfallsduo, för att tala i sporttermer. Rent konkret: två av våra mest framstående skådespelare som åstadkommit storartade rollprestationer tillsammans eller var för sig.

Under tre år har Lena S. Karlsson samtalat med dem om deras liv som skådespelare, om hur allting började, hur man läser och tolkar texter, tar till sig författarskap, om kostymernas och scenografins betydelse för slutresultatet, om olika regissörer.

Utgivningsdatum: 20121203
9789163717833

Bok: 201167

Anmäl textfel

Sök bok/författare/artikel


Om LitteraturMagazinet

LitteraturMagazinet – Sveriges största litterära magasin är en redaktionell nättidskrift som hade premiär i januari 2012. Vi bevakar litteratur med författarintervjuer, recensioner, krönikor och debatt. Följ oss på Facebook, Twitter och prenumerera på vårt nyhetsbrev!
Läs mer om LitteraturMagazinet

Aktuella recensioner

En mörk anklagelseskrift

Recension: En annan Doktor Glas av Malin Lindroth

Inte den bladvändare jag väntat mig

Recension: Rädslans labyrint av Anna Jansson

En episk släktsaga

Recension: Sveasagorna av Linus de Faire

En i bästa mening realistisk roman

Recension: Pizzeria Roma av Elin Persson

Nu framträder de ömmaste orden

Recension: Förbindelsen : Marie-Antoinette och Axel von Fersen av Kristina Ekero Eriksson

Ett viktigt vittnesmål

Recension: Bortgift mot min vilja av Hanna Saadi

Spännande som en thriller

Recension: Sanning, lögn och konsekvens av Maria Adolfsson

Bläddervänligt om världens hästraser

Recension: Fakta om hästar och ponnyer : Lär dig allt om världens hästraser av Kritika Gupta

Zelenskyj och den ryska propagandan

Recension: Spelaren : Volodymyr Zelenskyj och kriget i Ukraina av Simon Shuster

Kan vi lära av historien?

Recension: En tid för krig : Europas väg mot storkonflikt 1939 och 2022 av Wilhelm Agrell
Glansholms Bokhandel & Antikvariat
Kundtjänst, vardagar 9-16: 070-692 50 50
LitteraturMagazinet
Redaktör: Sandra Sandström
Ansvarig utgivare: Linus Glansholm
Teknik: Framkant Media AB
Annonsera:  Framkant Media AB
Webbplatsen ligger i Framkantoch drivs av SpaceLoops CMS v.0.4.2