Söker du efter "Tröst och reparation" av Marta Cullberg Weston? Du kan sluta leta. Våra experter i antikvariat hjälper dig eftersöka boken - utan extra kostnad - och den levereras direkt hem i brevlådan.
Tröst och reparation
Av Marta Cullberg Weston

Bok- presentation: |
Tröst och reparation |
Författar- presentation: |
Marta Cullberg Weston |
![]() |
Sommelieren bugar och lämnar över den tunga vinlistan med läderpärmar. Han förklarar att han mer än gärna assisterar mig i mina val av vin, restaurangens källare hör till regionens bästa, ja kanske till och med landets. Jag avböjer artigt och försjunker i den heliga lektyren. Varför låta någon annan tala om vad som är gott i godispåsen? Naturligtvis har jag plöjt igenom listan flera gånger på nätet. Jag vet exakt vad jag vill ha.
Varför är Madeira godast till blodpudding? Vilket flygbolag har bästa vinlistan? Och vilken bärs gör sig egentligen bäst i garderoben?
I Drick! guidas du genom vinlistor, barstolar och ölkranar nyfiket, avdramatiserat och bortom allt snobberi. Du möter vinet, ölen och spriten i sammanhang du känner igen: söndagsmiddagen, krogen, cocktailbaren, festen, smörgåsbordet, puben, resan och butiken. Vill du läsa om druvkloner, jäststammar och appellationsregler finns det andra böcker. Drick! är en handbok av praktiskt snitt, skriven och tillägnad alla som helt enkelt vill dricka lite bättre.
"Drick! är egentligen den perfekta boken för den nyfiket intresserade som vill ha en introduktionskurs i dryckens värld, men även för en mer insatt läsare finns här mycket att hämta, inte minst kul kuriosa, annorlunda provningstips och allmän inspiration. Tumble är dessutom en skicklig skribent vilket gör boken till en högst angenäm läsupplevelse."
Andreas Grube, Vin & Bar-Journalen
Utgåvor
Efter två böcker om de mer destruktiva känslorna skam och avund kommer nu en bok om tröst, en undervärderad aspekt av vårt känslospektrum.
I sitt mångåriga arbete med att reparera problem med självkänslan hos sina klienter har hon konfronterats med det faktum att personer med negativa självbilder vanligen inte heller har en inbyggd tröstfunktion. Det innebär att de riskerar att falla ned i ett...
Efter två böcker om de mer destruktiva känslorna skam och avund kommer nu en bok om tröst, en undervärderad aspekt av vårt känslospektrum.
I sitt mångåriga arbete med att reparera problem med självkänslan hos sina klienter har hon konfronterats med det faktum att personer med negativa självbilder vanligen inte heller har en inbyggd tröstfunktion. Det innebär att de riskerar att falla ned i ett svart hål när de drabbas av motgångar och förluster i livet. I boken visar hon hur man kan bygga upp denna tröstfunktion och reparera skadorna på självbilder som hindrar ett inkännande med den egna personen. Tröst blir därmed också en fråga om reparation och transformation.
Med samma varma och kunniga tonfall som i tidigare böcker skriver Marta Cullberg Weston om hur man kan ge tröst vid sorg och kriser, men framför allt fokuserar hon på hur man utvecklar en förmåga att trösta sig själv. Hon visar hur man kan nå fram till ett inkännande med sig själv på djupet och till en genuin form av självacceptans och self compassion, där man kan trösta sig själv när livet är tungt.
"Den som är intresserad av psykologi och psykoterapi har extra stor behållning av boken, men eftersom alla människor ju behöver tröst någon gång passar den egentligen vem som helst."
Marita Johansen, NA
"Jag har alltid varit skeptisk mot tröst. När tröstaren lägger huvudet på sned och jollrar "stackare där" känns det som om de menar precis tvärtom. Kan Marta Cullberg Weston analysera mig, tack? Efter att ha läst hennes Tröst och reparation där gripande fallbeskrivningar får demonstrera tröstens kraft är jag beredd att tänka om. Särskilt som slutsatsen är så intelligent: den bestående trösten är alltid den vi ger oss själva."
Jenny Lindh, M Magasin
"Med samma varma och kunniga tonfall som i tidigare böcker skriver Marta Cullberg Weston om hur man kan ge tröst vid sorg och kriser, men framför allt fokuserar hon på hur man utvecklar en förmåga att trösta sig själv."
Skandinavisk sjukvårdsinformation
"Den som är intresserad av psykologi och psykoterapi har extra stor behållning av boken, men eftersom alla människor ju behöver tröst någon gång passar den egentligen vem som helst."
Marita Johansen, Nerikes AllehandaBok: 191161
Anmäl textfel