Söker du efter "De 250 bästa ordvitsarna" av Ulf Benkel? Du kan sluta leta. Våra experter i antikvariat hjälper dig eftersöka boken - utan extra kostnad - och den levereras direkt hem i brevlådan.
De 250 bästa ordvitsarna
Av Ulf Benkel

Bok- presentation: |
De 250 bästa ordvitsarna |
Författar- presentation: |
Ulf Benkel |
![]() |
Utgåvor
Ordvitsande är en skön konst som behärskas av bland andra korsordskonstruktörer, sportjournalister och vissa göteborgare. Den gemensamma talangen är ofta förmågan att vrida och töja på orden så att mångtydigheter utnyttjas och nya, humoristiska innebörder uppstår.
Förutom ett generöst utbud av egna ordvitsar indelade i olika kapitel, t ex Kriminalitet, Familjeliv, Sport och Underhållning, bjuder författaren på några kåserande inslag om både kända och mindre kända ordvitsare av rang.
Vi får också veta varför ordvitsar är så starkt förknippade med Göteborg och vem som anses vara Göteborgsvitsarnas fader. Han hette Aron Jonason, var fotograf och urgöteborgare och känd för att ständigt strö kvicktänkta ordlekar omkring sig. Hans mest kända vits härrör från när Kung Oscar II kommenterade någon form av blixt. Aron replikerade då: "Ja, blixtrar den ene så åskar den andre."
Några exempel på ordvitsar ur boken:
Teaterledningen meddelar att alla roller i scenversionen av Exorcisten nu är besatta.
Anfallsspelaren var ganska tystlåten även i vanliga fall - men efter 0-0-matchen var han helt mållös.
Att USA:s förre vicepresident fick Nobels fredspris visar att Al Gore om man bara vill.
Bok: 122654
Anmäl textfel