Söker du efter "Grip till varje pris : Falkarna, CSG och de rättsvidriga väktarmetoderna 1996–2014" av Kolbjörn Guwallius? Du kan sluta leta. Våra experter i antikvariat hjälper dig eftersöka boken - utan extra kostnad - och den levereras direkt hem i brevlådan.
LitteraturMagazinets recension
av
Grip till varje pris : Falkarna, CSG och de rättsvidriga väktarmetoderna 1996–2014, Kolbjörn Guwallius
Gedigen granskning av olaglig klotterbekämpning


Grip till varje pris : Falkarna, CSG och de rättsvidriga väktarmetoderna 1996–2014
Av Kolbjörn Guwallius

Bok- presentation: |
Grip till varje pris : Falkarna, CSG och de rättsvidriga väktarmetoderna 1996–2014 |
Författar- presentation: |
Kolbjörn Guwallius |
![]() |
Bevakningsföretaget CSG anlitas av bland andra Storstockholms Lokaltrafik (SL) och Stockholms stad trots att de arbetar med otillåtna metoder i jakten på klottrare. Efter en artikelserie i Svenska Dagbladet hösten 2011 bedyrade företaget att allt var missuppfattat och att de följer regelverket.
Journalisten och författaren Kolbjörn Guwallius som först kom de olagliga metoderna på spåren har grävt vidare. Genom tidigare okänt bevismaterial och nya intervjuer avslöjar han hur CSG hela tiden har ljugit på direkta frågor och än idag arbetar med civilklädda och gömda väktare och ett eget fotoregister över misstänkta. Allt i strid med personuppgiftslagen och reglerna för bevakningsföretag.
Commuter Security Group är den självklara fortsättningen på den skandalomsusade Civila Spaningsgruppen (Falkarna) på Falck Security, vars maskerade väktare jagade klottrare i tunnelbanan omkring millennieskiftet. Upplägget sprack i en stor muthärva och uppmärksammad registerskandal.
Kolbjörn Guwallius visar också att det inte bara är CSG som arbetar med civilklädda väktare i jakten på klottrare. Samtliga stora svenska bevakningsföretag har i någon utsträckning gjort detsamma.
Snart har de olagliga metoderna tillåtits pågå i två decennier.
Efterord av Mårten Schultz, professor i civilrätt vid Stockholms universitet.
Utgåvor
Rättssäkerheten sätts ur spel i kampen mot klottrarna. Det visar journalisten Kolbjörn Guwallius i ett avslöjande reportage om hur bevakningsbolaget CSG arbetar med civilklädda väktare och ett fotoregister över misstänkta.
Bok: 236440
Anmäl textfel