
Skrivande om skrivande
Det sker inte så ofta men i början av sommaren droppade det ned en faktabok i brevlådan. Boken kom från Studentlitteratur och heter ”Skrivande om skrivande”. I detta fall är boken främst inriktad på akademiskt skrivande och arbetsprocessen bakom samt vilken roll skrivandet har i det dagliga arbetet som forskare på universitet eller högskola. ”Skrivande om skrivande” är en antologi under redaktörskap av fyra forskare inom ämnesområdet företagsekonomi nämligen Benedikte Borgström, Jenny Helin, Maria Nordbäck och Elena Raviola. För att utröna bakomliggande faktorer till skrivandet, dess metoder och genomförande har de haft andra forskare och journalister såväl som skönlitterära författare och en koreograf till sin hjälp. För att ge er en inblick i den samlade kompetens och erfarenhet som kommer till tals i boken kan nämnas några av de bidragande författarna såsom Barbara Czarniawska, Mats Alvesson, Göran Rosenberg och Björn af Kleen förutom då att redaktörerna själva har bidragit med var sitt kapitel.
För att göra det lättare för läsaren har redaktörerna pedagogiskt organiserat boken i fyra delar. Del ett heter ”Den skrivande upptäcktsfärden”, del två ”Författaren”, del tre ”Att skriva det upplevda” och slutligen del fyra ”Inspirerande genrer”. Utöver det identifieras också tre olika teman som återkommer genom boken och dessa är; skrivprocessen, skrivande former och skrivandets politik. Jag kan ärligt säga att boken spänner över stora och svåra ämnen och det är inte helt lätt att ge en introduktion till alla aspekter i en bloggrecension. I och för sig kanske det inte behövs, här finns så många intressanta ”trådar” att alla kommer hitta något som är givande just för dem. Boken är dessutom inte nödvändig att läsa i ordning från första till sista sidan utan man kan fritt röra sig mellan olika kapitel helt efter behov och önskemål men där redaktörerna ändå har bidragit med en struktur.
Några gemensamma synpunkter kommer dock fram och en är att läsandet är oerhört viktigt för skrivandet. Läser man mycket blir det också enklare att skriva själv. Genom läserfarenhet får man som författare större känsla för språket och större självförtroende som författare vilket gör att man vågar ta ut svängarna. Det i sin tur gör att skrivandet blir mer varierat och innovativt till glädje för både läsare såväl som författare. En annan synpunkt som diskuteras i de flesta kapitlen är språkets makt. Det kan vara politiskt makt eller akademisk makt, genom författarens publicering och titel, men det kan också vara makt genom språkbruket. Att sätta namn på begrepp, att skapa kontext eller att bara skriva om något förändrar just det man skriver om eller skapar en uppfattning (ibland även missuppfattning) om vad som egentligen åsyftas med texten. Det kan göra det akademiska skrivande oerhört svårt och komplext då man ofta eftersträvar att förhålla sig objektiv och stå utanför det ämne man bedriver forskning om. Frågan som väcks är då om detta alltid bör eftersträvas när man använder skrivandet mer som en metod i forskningsarbetet (läs mer i Ester Barinagas kapitel tio och Jenny Helins kapitel elva). Väldigt spännande tankegångar! Ytterligare en aspekt från boken som jag vill lyfta fram är diskussionen kring värde och tillförlitlighet med akademisk publicering. Roland Paulsen och Mats Alvesson för en diskussion om detta i kapitel nio som är mycket intressant, speciellt för mig som arbetar på ett forskningsbibliotek. Hur fungerar den vetenskapliga granskningen, vilket värde har den vetenskapliga forskningspubliceringen och till vem skänker den ett mervärde. Björn af Kleen säger under sitt samtal med Maria Norbäck i kapitel arton att hans journalistiska skrivande skiljer sig från det akademiska i form av att han är populistisk inriktad. Når inte hans text läsarna så fyller den ingen funktion och då är det inget annat än ett misslyckande. Mycket djärvt och utlämnande och kanske något värt att fundera på även i forskningspubliceringen. Hur når man läsaren, vilka läsare når man samt hur kan man nå olika grupper av läsare med sitt forskningsresultat? Efter att ha läst det artonde kapitlet blev i varje fall jag så pass intresserad av Björns skrivande att jag direkt köpte hans bok ”Jorden de ärvde”.
Så vad tycker jag då om ”Skrivande om skrivande”. Eftersom jag arbetar inom akademin så var det mycket intressant läsning. Allt var inte tillämpbart för mig personligen men boken bidrog med många nya tankar och mycket nytt lärande som jag kommer ha glädje av. Jag tycker också att boken mycket väl kunde vara kurslitteratur inom många olika utbildningar främst på doktorandnivå. Dessutom tror jag att även studenter, journalister och andra skribenter kommer ha stor behållning av att läsa boken. Skrivandet är en så pass stor och viktig del av det akademiska arbetet att kunskapen om genomförandet och metoden måste prioriteras. Naturligtvis är det svårt att sätta betyg på boken så det får bli ett sammanvägt helhetsbetyg och det blir 3 starka DG! Är du intresserad av skrivande så läs ”Skrivande om skrivande”!
Avdelning: Fakta Taggar: #recension #skrivande #metod
The Queen's Gambit
Det är nog många av er, precis som jag själv, vilka har njutit av miniserien ”The Queen’s Gambit”. Denna Netflix-serie blev en framgång världen över så också i Sverige. Själv har jag dock svårt för att läsa en bok efter det att jag sett den som film eller tv-serie. Jag bestämde mig därför att läsa boken först innan jag såg serien. Det är ett beslut som jag inte ångrar. Om TV-serien var bra så kan jag redan nu avslöja att boken av Walter Tevis var så mycket bättre.
Avdelning: Skönlitteratur Taggar: #recension #schack #missbruk


Paradis city
En ny bok av Jens Lapidus är för många säkert en höjdpunkt. Själv skall jag erkänna att jag bara har läst ”Snabba cash” och serieromanen Gängkrig 145 (med Peter Bergting), men dessa gillade jag. Blandningen av hårdkokt noir tillsammans med koncis prosa som har inslag av slang och jargong leder mina tankar osökt till en annan författare nämligen James Ellroy, för övrigt en författare jag uppskattar. Så hörde jag talas om ”Paradis city” och blev mycket intresserad av själva storyn. Denna roman ville jag läsa!
Avdelning: Spänning Taggar: #recension #thriller


Labyrinten
En av mina absoluta favoriter de senaste åren är Simon Stålenhag. Jag uppskattar mycket hans illustrationer och sätt att berätta en historia även om det är just själva bilderna som är den stora behållningen. Fria Ligan är de som ger ut hans böcker och de har verkligen kostat på sig att vårda hans utgivning. Varje bok är otroligt lyxig med tjockt papper av hög kvalitet samt pärmar med läcker väv över bokryggen som gör att de sticker ut i bokhyllan. I slutet av förra året kom hans senaste bok ”Labyrinten” vilken jag nu hunnit med att läsa.
Avdelning: Fantastik Taggar: #recension #fantastik #grafisk roman


Vargasommar
Så har ytterligare en deckarduo splittrats eller åtminstone gjort ett uppehåll. Denna gång är det Michael Hjort och Hans Rosenfeldt som går skilda vägar. Om det är för alltid vet jag inte men jag hoppas inte det. I vilket fall har team Sebastian Bergman och Riksmord i Stockholm bytts ut mot Gordon Backmans gäng av poliser i Haparanda och Hans Rosenfeldt står på egna ben med den första delen ”Vargasommar”.
Avdelning: Spänning Taggar: #recension #kriminalroman #Norrland


Topekaskolan
Jag har nu läst Ben Lerners ”Topekaskolan” och det var en upplevelse. Inte för handlingen skull utan mer på grund av prosan. ”Topekaskolan” är den typ av bok som det är svårt att riktigt säga vad den handlande om men som man verkligen sugs in i. Det är med andra ord inte en bok som leder från A till B, inte heller är den som en kriminalroman där man följer ett fall till dess upplösning. Här kommer vi mer direkt in i en familj och får följa själva familjemedlemmarnas liv och vardag. När vi väl har bekantat oss med dem och förstår dem bättre så är boken slut.
Avdelning: Skönlitteratur Taggar: #recension #familjerelationer #uppväxtskildring


Bormann i Bromma
Efter flera ”vanliga” romaner är det så dags för Hans Gunnarsson att återvända till novellen. Det gör han genom novellsamlingen ”Bormann i Bromma”. Det har jag sett fram emot. Inte för att hans romaner är dåliga, absolut inte. Jag anser att hans författarskap är ett av samtidens bästa här i Sverige (jag har skrivit om alla hans böcker här på min blogg). Däremot för att det var genom novellen som jag upptäckte Hans Gunnarsson och han är sannerligen en av mästarna inom detta gebit.
Avdelning: Skönlitteratur Taggar: #recension #noveller #novellsamling


Alla tiders sex
Det är inte så ofta det händer fast nu är det dags igen, jag skall skriva om en non-fiction bok. Denna gång är det en populärvetenskaplig skildring av sex genom tiderna med titeln ”Alla tiders sex”. Det blir en resa över 14 000 år men med ett fokus på nordisk forntid och medeltid. Du som är orolig för detaljerade sexskildringar behöver inte vara det och du som istället ser fram emot just detaljerade sexskildringar kommer bli besviken. Boken är en historik odyssé med utgångspunkt i arkeologiska fynd och historiska efterlämningar.
Avdelning: Fakta Taggar: #recnsion #sex #arkeologi #historia


Vid vansinnets berg
För ungefär två år sedan skrev jag om Francois Barangers första illustrerade utgåva av ett H. P. Lovecraft verk, ”Cthulhu vaknar” . Ni som minns kommer säkert ihåg att jag var i det närmaste exalterad och gav den 5 DG. Nu har Baranger valt att gå vidare med ytterligare ett Lovecraft verk att illustrera och denna gång föll valet på ”Vid vansinnets Berg”. Denna gång var jag exalterad redan innan jag påbörjade läsningen och det var med stor förväntan jag öppnade denna lyxutgåva och sjönk ned i soffan.
Avdelning: Skräck Taggar: #recension #Lovecraft #illustrerad utgåva


Vänligheten
John Ajvide Lindqvist har nu visat mig den stora vänligheten att få läsa en helt underbar bok nämligen romanen ”Vänligheten”. Det är en härlig tegelsten på lite drygt 700 sidor men låt er inte förfasas, det är en bok som trots sitt omfång inte är i närheten så tjock som jag önskade att den var. Ja, så mycket tyckte jag om boken. Då är jag inte på något sätt obekant med Johns böcker så jag hade redan högt ställda förväntningar men de infriades och det med råge.
Avdelning: Skräck Taggar: #recension #kollektivroman #Norrtälje


Sovsågott
För inte så länge sedan skrev jag här om ”Jamåhonleva” så nu är det väl på tiden att ta tag i Anders Roslunds senaste kriminalroman, ”Sovsågott”, vilken är den tredje han skriver på egen hand. Denna gång kommer inte bara Ewert och Piet bli tvingade att möta sina mest mörka sidor utan även Piets fru Zofia måste resa tillbaka i sitt liv och därmed fatta ett beslut av yttersta vikt för utredningen.
Avdelning: Spänning Taggar: #recension #kriminalroman


Kimya
Här i Jönköping har vi numera två kända svenska SF-författare nämligen Eva Holmquist samt relativt nyinflyttade, återvändande, Oskar Källner. Båda har ett gediget författarskap bakom sig med flertalet noveller och romaner. Eva dessutom som faktaboksförfattare. Men det är inte bara deras författarskap som är intressant utan de båda har även stort inflytande genom dels förlagsverksamhet men också deltagande i omfattande nätverk inom genren, vilken de verkligen brinner för. Denna gång kommer det handla om Eva Holmquists senaste roman ”Kimya”, vilken är den första delen i serien om Fyrstaden. Oskar Källners och Karl Johanssons serie Imperiets arvingar ber jag att få återkomma till lite längre fram i vinter.
Avdelning: Ungdom Taggar: #recension #fantastik #dystopi


Där kräftorna sjunger
Ibland händer det, även om det är mycket sällan, att en debutroman tar i stort sett hela världen med storm. Delia Owens ”Där kräftorna sjunger” är just en sådan bok. 2019 var den årets mest sålda bok i USA, den låg på New York Times lista över bästsäljare i över ett år och nu 2020 utsågs den här i Sverige till årets bok av Bonniers Bokklubbar när läsarna själva fick rösta. Boken har om man räknar in samtliga format sålts i över 150 000 exemplar bara här i Sverige sedan den gavs ut i april 2020. Vad tycker då jag om ”Där kräftorna sjunger”? Läs vidare så skall jag delge min uppfattning.
Avdelning: Skönlitteratur Taggar: #recension #natur #mord


Stanos Volta
Anna Jakobsson Lund har för mig blivit lite av en svensk favoritförfattare vad gäller ungdomsböcker med inriktning mot fantastik. Först läste jag trilogin om Systemet (”Tredje principen”, ”Aldrig ensamma” och ”Enda vägen”) där vi får möta Ava, Levi samt Leymah och följa deras kamp mot byråkraterna i ett dystopiskt samhälle. Infernaliskt bra! Efter det inledde jag läsningen av Annas nya SF-serie om den intergalaktiska akademin. Den serien inleds med ”Czentes Omega” och följs nu upp med den andra delen ”Stanos Volta”. Lyckas författaren med bedriften att återigen skapa en serie av ungdomsböcker som bekräftar hennes starka ställning inom svensk ungdomslitteratur?
Avdelning: Ungdom Taggar: #recension #fantastik


Kråkorna
Kim har fått ett brev. Hon har ärvt sitt föräldrahem. Fast egentligen är det inte hennes föräldrahem utan farföräldrarnas hem där hon kom att växa upp. Hon har länge undvikt denna plats men nu är huset hennes och hon bestämmer sig för att åka dit. Hon vet att det kommer att bli en resa bakåt i tiden, till hennes uppväxt på gården. Det blir en färd tillbaka till hemska minnen och det mörker som präglade hennes barndom.
Avdelning: Ungdom Taggar: #recension #grafisk roman


Draksådd
För ett par år sedan fick jag nöjet att läsa Chris Bergs debutroman ”Gråzon” vilken du kan läsa mer om här. Nu har författaren precis släppt sin andra roman vilken även den har Richard Häll som huvudkaraktär. Då ”Gråzon” var en bok jag uppskattade mycket fick den högt betyg av mig 4 DG. Detta trots att boken innehöll en del korrekturfel vilket låg på den negativa sidan. Inte så allvarligt i sig, men när man läser en spänningsroman som man fullständigt slukar, vilket jag gjorde med ”Gråzon, så kan det bli att man rycker till varje gång det uppstår och det är synd. Nu har Chris Berg valt att ge ut sin andra roman ”Draksådd” på Nona förlag. Ett förlag som jag inte är bekant med men hoppas på att korrekturläsningen är bättre, samtidigt som storyn är lika vass som i debuten.
Avdelning: Spänning Taggar: #recension #thriller


Narrspegel
Det var inte så längesedan jag här på bloggen skrev om Sten Walls allra första fall i boken ”Gråt i mörker”. Nu har det blivit dags för hans allra senaste, förhoppningsvis inte det sista, ”Narrspegel”. Detta fall kommer bekymra Sten Wall och leda in honom på villospår. Men ihärdig som han är närmar han sig sakta men säkert mysteriets kärna.
Avdelning: Spänning Taggar: #recension #kriminalroman


Kris i forskningsfrågan
Den sista tiden har det varit en påtaglig debatt både i press och i radio kring den forskning som bedrivs i Sverige. Orsaken kan nog med fog kanaliseras till Hanne Kjöllers bok med titeln ”Kris i forskningsfrågan (eller: vad FAN får vi för pengarna?)”. Boken är utgiven av förlaget Fri Tanke och den har bemötts av både kritik och lovord. Själv arbetar jag som bibliotekarie på Högskolebiblioteket i Jönköping vilket gör att jag i mitt arbete får en viss inblick i forskningsvärlden, även om jag befinner mig lite i utkanten av densamma.
Avdelning: Fakta Taggar: #recension #forskningspolitik #Sverige

