Mellan dem : till minne av mina föräldrar av Richard Ford - LitteraturMagazinet

 Glansholms Bokhandel & Antikvariat 
Mellan dem : till minne av mina föräldrar - Inbunden
Finns i lager, 271 kr
 Recensioner 
Mästerlig prosa i föräldrabiografi

LitteraturMagazinets recension av Mellan dem : till minne av mina föräldrar, Richard Ford

Mästerlig prosa i föräldrabiografi

Han upplever det själv som att han blev en kil som drevs in mellan dem, kanske därav den tvetydiga titeln på boken"
Betyg: 3 Betyg: 3 Betyg: 3 Betyg: 3 Betyg: 3
Richard Ford är en av nutidens stora betraktare av det amerikanska samhället och den amerikanska vardagen. Det är med stor skärpa han bevittnar och beskriver skeenden och förändringar. Denna gång har han valt att beskriva något som ligger honom mycket nära, nämligen sina föräldrar och sin egen uppväxt. Den 16 februari 1944 föds Richard Ford. Hans föräldrar Parker och Edna vilka tidigare har levt ett kri...
LitteraturMagazinets recensent: Daniel Gunnarsson
 Information från förlaget 

Mellan dem : till minne av mina föräldrar

Av Richard Ford

Bok-
presentation:
Mellan dem : till minne av mina föräldrar
Författar-
presentation:
Richard Ford
Inbunden
Finns i lager, 271 kr
Originaltitel: Between Them: Remembering My Parents
Översättare: Nille Lindgren
bibliografisk_person: Richard Ford

Vad händer med ett kärlekspar när ett barn kommer mellan dem?

Författaren till Kanada är tillbaka med en varm kärleksförklaring till två föräldrar och ett intimt porträtt av livet i den Amerikanska södern under mitten av 1900-talet.

Som sjuttonåring förälskade sig den katolska skolflickan Edna Akin i kassabiträdet Parker Ford. Han var en lång kille från landet med ett varmt, avvaktande leende. Hon var en mörkögd skönhet från Arkansas. De gifte sig unga, han fick jobb som resande säljare och paret påbörjade ett kringflackande liv på vägarna i den amerikanska södern. Hela 1930-talet blev som en lång semester med hotellrum, barer och cocktails. Tills den dag deras första och enda barn föddes och förändrade allt.

Med sin sedvanliga stilistiska elegans, lågmälda humor och precisa iakttagelseförmåga skildrar Richard Ford sina föräldrars liv. Det blir en allmängiltig självbiografi om ett barns minnen, förlust och kärlek. Ett ömt och drabbande porträtt av en amerikansk familj i mitten av 1900-talet.

Utgåvor

Inbunden
Förlag: Brombergs
Lagerstatus: Finns i lager
Utgivningsdatum: 20170724
9789173378536

Bok: 296032

Anmäl textfel

Utgivning

Självständighetsdagen

av Richard Ford
Pocket, Finns i lager, 69 kr

Kan jag vara Frank med dig?

av Richard Ford
Pocket, Finns i lager, 69 kr

Sportjournalisten

av Richard Ford
Pocket, Finns i lager, 69 kr

Kanada

av Richard Ford
Kritikerrosad berättelse om en femtonårig pojke som måste lära sig att ta hand om sig själv när hans föräldrar arresteras efter att ha rånat en bank.
Pocket, Finns i lager, 73 kr

Syndernas mångfald

av Richard Ford
I nio noveller och en kortroman berättar Richard Ford om vanliga ...

Som landet ligger

av Richard Ford
”En av vår tids amerikanska mästare.” Sunday TelegraphDet är höst...
Pocket, Finns i lager, 69 kr

Utgivning - andra språk

The Shattered Crown (eng)

av Richard Ford
Steelhaven book 2: Blood oaths are sworn and broken in a city fac...

Herald of the Storm (eng)

av Richard Ford
A new epic fantasy for fans of Joe Abercrombie and George R. R. M...

Canada (eng)

av Richard Ford
Pulitzer Prize-winning author Richard Ford's greatest novel to date!

Sök bok/författare/artikel


Om LitteraturMagazinet

LitteraturMagazinet – Sveriges största litterära magasin är en redaktionell nättidskrift som hade premiär i januari 2012. Vi bevakar litteratur med författarintervjuer, recensioner, krönikor och debatt. Följ oss på Facebook, Twitter och prenumerera på vårt nyhetsbrev!
Läs mer om LitteraturMagazinet

Aktuella recensioner

Lika insiktsfulla som uttrycksfulla betraktelser om mat

Recension: Ät din jävel : En bok om matglädje, dödsångest, vitlök och smör av Malin Haawind

Om krisen eller kriget kommer

Recension: Överlev katastrofen : 12 sätt att förbereda dig av Herman Geijer

Om kvinnans utsatthet

Recension: Kärlekens Antarktis av Sara Stridsberg

En månad kvar att leva

Recension: Slutet av Mats Strandberg

Oslipat och fyllt med känsla

Recension: Bleknande berg av Kazuo Ishiguro

Vittnesmål från en av årets fredspristagare

Recension: Den sista flickan : berättelsen om min fångenskap och kamp mot Islamiska staten av Nadia Murad

Samma driv i karaktärer och prosa när två blivit en

Recension: Tre timmar av Anders Roslund

Mer än en sommarlovsskildring

Recension: Trettonde sommaren av Gabriella Sköldenberg

Ett Sverige i nöd

Recension: Svälten : hungeråren som formade Sverige av Magnus Västerbro

En snabbslukad pralin

Recension: En vinter i Paris av Jenny Oliver
Glansholms Bokhandel & Antikvariat
Kundtjänst, vardagar 9-16: 070-692 50 50
LitteraturMagazinet
Redaktör: Sandra Sandström
Ansvarig utgivare: Linus Glansholm
Teknik: Framkant Media AB
Annonsera:  Framkant Media AB