Mellan dem : till minne av mina föräldrar av Richard Ford - LitteraturMagazinet

 Glansholms Bokhandel & Antikvariat 
Mellan dem : till minne av mina föräldrar - Inbunden
Finns i lager, 271 kr
 Recensioner 
Mästerlig prosa i föräldrabiografi

LitteraturMagazinets recension av Mellan dem : till minne av mina föräldrar, Richard Ford

Mästerlig prosa i föräldrabiografi

Han upplever det själv som att han blev en kil som drevs in mellan dem, kanske därav den tvetydiga titeln på boken"
Betyg: 3 Betyg: 3 Betyg: 3 Betyg: 3 Betyg: 3
Richard Ford är en av nutidens stora betraktare av det amerikanska samhället och den amerikanska vardagen. Det är med stor skärpa han bevittnar och beskriver skeenden och förändringar. Denna gång har han valt att beskriva något som ligger honom mycket nära, nämligen sina föräldrar och sin egen uppväxt. Den 16 februari 1944 föds Richard Ford. Hans föräldrar Parker och Edna vilka tidigare har levt ett kri...
LitteraturMagazinets recensent: Daniel Gunnarsson
 Information från förlaget 

Mellan dem : till minne av mina föräldrar

Av Richard Ford

Bok-
presentation:
Mellan dem : till minne av mina föräldrar
Författar-
presentation:
Richard Ford
Inbunden
Finns i lager, 271 kr
Originaltitel: Between Them: Remembering My Parents
Översättare: Nille Lindgren
bibliografisk_person: Richard Ford

Vad händer med ett kärlekspar när ett barn kommer mellan dem?

Författaren till Kanada är tillbaka med en varm kärleksförklaring till två föräldrar och ett intimt porträtt av livet i den Amerikanska södern under mitten av 1900-talet.

Som sjuttonåring förälskade sig den katolska skolflickan Edna Akin i kassabiträdet Parker Ford. Han var en lång kille från landet med ett varmt, avvaktande leende. Hon var en mörkögd skönhet från Arkansas. De gifte sig unga, han fick jobb som resande säljare och paret påbörjade ett kringflackande liv på vägarna i den amerikanska södern. Hela 1930-talet blev som en lång semester med hotellrum, barer och cocktails. Tills den dag deras första och enda barn föddes och förändrade allt.

Med sin sedvanliga stilistiska elegans, lågmälda humor och precisa iakttagelseförmåga skildrar Richard Ford sina föräldrars liv. Det blir en allmängiltig självbiografi om ett barns minnen, förlust och kärlek. Ett ömt och drabbande porträtt av en amerikansk familj i mitten av 1900-talet.

Utgåvor

Inbunden
Förlag: Brombergs
Lagerstatus: Finns i lager
Utgivningsdatum: 20170724
9789173378536

Bok: 296032

Anmäl textfel

Utgivning

Självständighetsdagen

av Richard Ford
Pocket, Finns i lager, 69 kr

Kan jag vara Frank med dig?

av Richard Ford
Pocket, Finns i lager, 69 kr

Sportjournalisten

av Richard Ford
Pocket, Finns i lager, 69 kr

Kanada

av Richard Ford
Kritikerrosad berättelse om en femtonårig pojke som måste lära sig att ta hand om sig själv när hans föräldrar arresteras efter att ha rånat en bank.
Pocket, Finns i lager, 73 kr

Syndernas mångfald

av Richard Ford
I nio noveller och en kortroman berättar Richard Ford om vanliga ...

Som landet ligger

av Richard Ford
”En av vår tids amerikanska mästare.” Sunday TelegraphDet är höst...
Pocket, Finns i lager, 69 kr

Utgivning - andra språk

The Shattered Crown (eng)

av Richard Ford
Steelhaven book 2: Blood oaths are sworn and broken in a city fac...

Herald of the Storm (eng)

av Richard Ford
A new epic fantasy for fans of Joe Abercrombie and George R. R. M...

Canada (eng)

av Richard Ford
Pulitzer Prize-winning author Richard Ford's greatest novel to date!

Sök bok/författare/artikel


Om LitteraturMagazinet

LitteraturMagazinet – Sveriges största litterära magasin är en redaktionell nättidskrift som hade premiär i januari 2012. Vi bevakar litteratur med författarintervjuer, recensioner, krönikor och debatt. Följ oss på Facebook, Twitter och prenumerera på vårt nyhetsbrev!
Läs mer om LitteraturMagazinet

Aktuella recensioner

Askul om jordens undergång

Recension: De dödas skepp av Rick Riordan

Mördande spänning

Recension: Midsommarmorden av Magnus Nordin

Lagom spännande sommarlovsbok

Recension: Balthasar Bruns detektivbyrå. Mysteriet med den försvunna katten av I. V. Steinman

Siri, vanlig men ovanlig

Recension: Siri, rymlingen och smugglargropen av Katarina de Verdier

Om framgång, motgång och identitet

Recension: Eliza och hennes monster av Francesca Zappia

Lysande fotbollsnostalgi

Recension: Tipsextra : klubbarna, matcherna, spelarna av Per Malmqvist Stolt

Ett färgsprakande äventyr

Recension: Warcross av Marie Lu

Olidlig spänning i årets kanske bästa deckare

Recension: Kvinnan i fönstret av A. J. Finn

Högtflygande bildspråk och avgrundsdjup ångest

Recension: En storm kom från paradiset av Johannes Anyuru

Betvingande gul poesi

Recension: Sju grenar av Katarina Frostenson
Glansholms Bokhandel & Antikvariat
Kundtjänst, vardagar 9-16: 070-692 50 50
LitteraturMagazinet
Redaktör: Sandra Sandström
Ansvarig utgivare: Linus Glansholm
Teknik: Framkant Media AB
Annonsera:  Framkant Media AB