Kan jag vara Frank med dig? av Richard Ford - LitteraturMagazinet

 Glansholms Bokhandel & Antikvariat 

Söker du efter "Kan jag vara Frank med dig?" av Richard Ford? Du kan sluta leta. Våra experter i antikvariat hjälper dig eftersöka boken - utan extra kostnad - och den levereras direkt hem i brevlådan.

 Recensioner 

LitteraturMagazinets recension av Kan jag vara Frank med dig?, Richard Ford

Möten präglade av inre dialoger

Berättelserna drivs framåt av dialoger, inte minst inre dialog, och gestaltning"
Det här är Richard Fords fjärde bok om Frank Bascombe. En berättelse som utspelar sig i jultid, strax efter att orkanen Sandy dragit fram längs den amerikanska kusten. Bokomslaget visar ett nöjesfält som stiger ur havet, spåren av förödelsen. Romanens ramverk är fyra kapitel med varsitt möte mellan Frank och människor från det förflutna. Det första mötet utspelar sig vid havet. Vännen Arni...
LitteraturMagazinets recensent: Anja Wikström
 Information från förlaget 

Kan jag vara Frank med dig?

Av Richard Ford

Bok-
presentation:
Kan jag vara Frank med dig?
Författar-
presentation:
Richard Ford

Utgåvor

Inbunden
Förlag: Brombergs
Lagerstatus: Definitivt slut

Antihjälten Frank Bascombe är tillbaka, tjugofem år efter att vi först lärde känna honom i Richard Fords hyllade trilogi med romanerna Sportjournalisten, Självständighetsdagen och Som landet ligger.

Richard Fords ikoniska huvudperson har beskrivits som sinnebilden av den typiske amerikanen, och som en samtida Vergilius har han guidat oss genom det moderna USA och visat oss att det finns mening överallt, även på de mest oväntade platserna.

Det är en åldrad Frank Bascombe vi får möta i nya boken Kan jag vara Frank med dig?. Han är nu sextiosju år gammal och är tillbaka i Haddam, New Jersey. I fyra berättelser skildrar Richard Ford med orkanen Sandy som fond hur livet kan te sig i ett samhälle som ödelagts av en katastrof.

Utgivningsdatum: 20141103
9789173376136

Pocket
Förlag: Brombergs
Lagerstatus: Definitivt slut
Utgivningsdatum: 20150515
9789173376846

Bok: 238094
 Artiklar 

Enkät

Vad läser du i jul?

Läsning hör julen till. Här berättar några av LitteraturMagazinets medarbetare vad de planerar att läsa under julhelgen.

Läs mer ...

Anmäl textfel

Utgivning

Kanada

av Richard Ford
Kritikerrosad berättelse om en femtonårig pojke som måste lära sig att ta hand om sig själv när hans föräldrar arresteras efter att ha rånat en bank.

Syndernas mångfald

av Richard Ford
I nio noveller och en kortroman berättar Richard Ford om vanliga ...

Som landet ligger

av Richard Ford
”En av vår tids amerikanska mästare.” Sunday TelegraphDet är höst...

Utgivning - andra språk

The Shattered Crown (eng)

av Richard Ford
Steelhaven book 2: Blood oaths are sworn and broken in a city fac...

Herald of the Storm (eng)

av Richard Ford
A new epic fantasy for fans of Joe Abercrombie and George R. R. M...

Canada (eng)

av Richard Ford
Pulitzer Prize-winning author Richard Ford's greatest novel to date!

Sök bok/författare/artikel


Om LitteraturMagazinet

LitteraturMagazinet – Sveriges största litterära magasin är en redaktionell nättidskrift som hade premiär i januari 2012. Vi bevakar litteratur med författarintervjuer, recensioner, krönikor och debatt. Följ oss på Facebook, Twitter och prenumerera på vårt nyhetsbrev!
Läs mer om LitteraturMagazinet

Aktuella recensioner

Kan vi lära av historien?

Recension: En tid för krig : Europas väg mot storkonflikt 1939 och 2022 av Wilhelm Agrell

Berättelse om en hjälte

Recension: Hand i hand med barnen till Treblinka : Berättelsen om Janusz Korczak av Margit Silberstein

Starka kvinnor i en levande forntid

Recension: Tors vrede av Elvira Birgitta Holm

Lättläst och lugnande om AI

Recension: Maskiner som tänker av Inga Strümke

Storartat om kärlek som varar

Recension: Sniglar och snö av Agneta Pleijel

Varför måste Dagerman dö?

Recension: Himlen nära. Stig Dagerman och Anita Björk : En bok om konstnärskap, livskamp och kärlek av Lo Dagerman

Tredje boken om Betty gör mig besviken

Recension: Käraste vänner av Katarina Widholm

Pricksäker satir över kulturlivet

Recension: Vi är inte här för att ha roligt av Nina Lykke

Trovärdigt om vikingarnas handelsresor

Recension: Miklagård av Agneta Arnesson Westerdahl

Om motstånd i Hitlers Tyskland

Recension: Mildred : den sanna berättelsen om kvinnan i hjärtat av den tyska motståndsrörelsen av Rebecca Donner
Glansholms Bokhandel & Antikvariat
Kundtjänst, vardagar 9-16: 070-692 50 50
LitteraturMagazinet
Redaktör: Sandra Sandström
Ansvarig utgivare: Linus Glansholm
Teknik: Framkant Media AB
Annonsera:  Framkant Media AB