Syndernas mångfald av Richard Ford - LitteraturMagazinet

 Glansholms Bokhandel & Antikvariat 

Söker du efter "Syndernas mångfald" av Richard Ford? Du kan sluta leta. Våra experter i antikvariat hjälper dig eftersöka boken - utan extra kostnad - och den levereras direkt hem i brevlådan.

 Information från förlaget 

Syndernas mångfald

Av Richard Ford

Bok-
presentation:
Syndernas mångfald
Författar-
presentation:
Richard Ford
Originaltitel: A Multitude of Sins

I nio noveller och en kortroman berättar Richard Ford om vanliga människor och deras tillkortakommanden, om kärlek, längtan, lust och svek. Utgångspunkten kan vara en ordväxling, ett hastigt möte eller bara en tanke- små skeenden i vardagen som får avgörande betydelse i människors liv.
Förbluffande och oförskräckt- Fords mästerliga kontroll över formen är häpnadsväckande.
The Guardian

Utgåvor

Inbunden
Förlag: Wahlström & Widstrand
Lagerstatus: Definitivt slut

I nio noveller och en kortroman berättar Richard Ford om vanliga människor och deras tillkortakommanden, om kärlek, längtan, lust och svek. Utgångspunkten kan vara en ordväxling, ett hastigt möte eller bara en tanke – små skeenden i vardagen som får avgörande betydelse i människors liv.

Förbluffande och oförskräckt… Fords mästerliga kontroll över formen är häpnadsväckande. THE GUARDIAN

Utgivningsdatum: 20021121
9789146183891

Bok: 17326

Anmäl textfel

Utgivning

Självständighetsdagen

av Richard Ford
Pocket, Finns i lager, 69 kr

Kan jag vara Frank med dig?

av Richard Ford
Pocket, Finns i lager, 69 kr

Sportjournalisten

av Richard Ford
Pocket, Finns i lager, 69 kr

Kanada

av Richard Ford
Kritikerrosad berättelse om en femtonårig pojke som måste lära sig att ta hand om sig själv när hans föräldrar arresteras efter att ha rånat en bank.
Pocket, Finns i lager, 73 kr

Syndernas mångfald

av Richard Ford
I nio noveller och en kortroman berättar Richard Ford om vanliga ...

Som landet ligger

av Richard Ford
”En av vår tids amerikanska mästare.” Sunday TelegraphDet är höst...
Pocket, Finns i lager, 69 kr

Utgivning - andra språk

The Shattered Crown (eng)

av Richard Ford
Steelhaven book 2: Blood oaths are sworn and broken in a city fac...

Herald of the Storm (eng)

av Richard Ford
A new epic fantasy for fans of Joe Abercrombie and George R. R. M...

Canada (eng)

av Richard Ford
Pulitzer Prize-winning author Richard Ford's greatest novel to date!

Sök bok/författare/artikel


Om LitteraturMagazinet

LitteraturMagazinet – Sveriges största litterära magasin är en redaktionell nättidskrift som hade premiär i januari 2012. Vi bevakar litteratur med författarintervjuer, recensioner, krönikor och debatt. Följ oss på Facebook, Twitter och prenumerera på vårt nyhetsbrev!
Läs mer om LitteraturMagazinet

Aktuella recensioner

Instängd med de stora

Recension: Jag vill skriva sant : Tora Dahl och poeterna på Parkvägen av Jesper Högström

Våld i vinets värld

Recension: Mordet som kom av sig av Lennart Rammer

Lyxig bok fylld av dansk stickinspiration

Recension: Knitting for Olive av Caroline Larsen, Pernille Larsen

En fulländad romandebut

Recension: Räkna hjärtslag av Katarina Widholm

Gedigen roman om en annan tid

Recension: Kaptenen och Ann Barbara av Ida Jessen

Möte med 80-talet

Recension: Den tionde punkarn av Arne Wickander

Kärlek, klass och roller derby

Recension: Att se stjärnor av Vio Szabo

Stark avslutning om Tora

Recension: Hudlös himmel av Herbjørg Wassmo

Surrealistisk kolonial skröna

Recension: Arsène Schrauwen av Olivier Schrauwen

Nesser underhållande som vanligt

Recension: Schack under vulkanen av Håkan Nesser
Glansholms Bokhandel & Antikvariat
Kundtjänst, vardagar 9-16: 070-692 50 50
LitteraturMagazinet
Redaktör: Sandra Sandström
Ansvarig utgivare: Linus Glansholm
Teknik: Framkant Media AB
Annonsera:  Framkant Media AB