Recension av Sommar i P1 den 29 juli
Prat med patos
Po Tidholm funderar själv inledningsvis på om han kanske är en inkvoterad sommarpratare. Han är den ende sommarvärden som kommer från en plats norr om Dalälven. Norrland är Po Tidholms tydliga röda garnnystan som sakta rullas ut för lyssnarna.
Sommarvärd: Po Tidholm, frilansjournalist, författare och musikkritiker. Han gav 2012 ut essä- och reportageboken ”Norrland”.
Programmet sändes: Tisdagen den 29 juli 2014.
Temat: Norrland och ett debattklimat som löpt amok.
Insomningsfaktor: 1/5
Överraskningsfaktor: 3/5
Gråt: 1/5
Skratt: 2/5
Musikval: 3/5
Norrland är en del av Sverige som inte hörs, som för majoriteten inte syns, knappt finns. I alla fall verkar det vara så många upplever det, förutom arbetspendlare och naturturister.
Eftersom Po Tidholm är den enda av årets sommarpratare som kommer från norra Sverige handlar hans program om Norrland.
Hans berättande bär på patos och personlighet och är en uppfriskande påminnelse om hur politik kan vara cynisk och hur musik kan vara befriande.
Åsiktsjournalistik tar på många håll över nyhetsjournalistik. Det är intressant att höra Po Tidholm reflektera över människor som varumärken. Vad gör det med oss, med vårt samhälle, när så många lever för bekräftelse?

Om omvärldsbevakningen inte gillas och delas av tillräckligt många, är den då värd att bevaka? En effekt är att polariseringen i dagens samhällsdebatt är extrem, tycker Po Tidholm. Ja, kanske är de de som skriker mest, högst och ytligast som formar vår verklighetsuppfattning, funderar jag när jag lyssnar. Allt ska gå snabbt, snabbare.
Po Tidholm refererar till sociologen Zygmunt Bauman, som menar att vi befinner oss i en flytande modernitet, där det enda som finns är subjektiva, spridda åsikter. Även inom politiken, vilket är precis det som frustrerar väljarna.
Och så spelar Po Tidholm poeten, musikern och vännen Mattias Alkbergs låt ”Nöff Nöff”, en politisk låt som tar avstånd från Moderaterna. Po Tidholm själv säger att han spelar den av ren princip, för att protestmusik måste få plats även i Sveriges Radio.
Det finns gott om människor i vårt land som känner och behöver uttryck för frustration och maktlöshet. En låt som ”Beväpna er” är inte en uppmaning till konkret handling, utan en ventil för dessa känslor, säger Po Tidholm och knyter snyggt ihop sitt eget program med Athena Farrokhzads kritiserade och av bland annat moderater bannade sommarprat den 21 juli.
Och så ännu en snygg koppling till ekonomins nya rockstjärna, Thomas Piketty, som turnerar världen runt med sin kritik av de ökade ekonmiska klyftorna. Hans tillväxtteorier leder oss slutligen tillbaka till Norrland, där exploateringen har gett skatteintäkter som har grundat välfärdsbygget. Ett levande välfärdssamhälle som nu endast finns kvar som minnen från fornstora dar.
"Har vi det inte bra i det här landet?” undrar Po Tidholm retoriskt. Jo, i vissa delar. Men landsbygden är bortglömd. Kampen mellan centrum och periferi, stad och land är ojämlik. Inga partier tycks bry sig. SD försöker vinna poäng på människors känsla av förlust och Po Tidholm menar att de ”sprider ett gift över landet”. Ett gift som drabbar alla oliktänkande, påminner han om.
Efter Po Tidholms sommarprat står det klart att han är en berättare, en tyckare och en tänkare. Men inte minst är han en person i offentligheten som enträget försöker göra skillnad. Till nästa sommar hoppas jag fler röster norr om Dalälven får göra sig hörda.
Anmäl textfel